כ"ג אב תש"פ
נאמן למקור
ירוחם שמואלביץ ג' חשון תשע"ו    00:55 "רוב המסגרות האקדמיות החרדיות מדשדשות במקום"

מהו המקצוע המועדף על הסטודנטים החרדיים? ואיזה מקצוע מועדף על הנשים החרדיות? וכמה סטודנטים חרדיים יש בכלל? ומי היא המסגרת החרדית היחידה שכן מתפתחת ומצליחה? דו"ח נאמן ומרתק.

"בין מח"ר להיום" - זהו שמו של הדו"ח המיוחד שהנפיק "מוסד שמואל נאמן" לבדיקת השתלבות הסטודנטים החרדיים במחרי"ם (מסגרות החרדיות) ובמכללות הכלליות.

הדו"ח, המתפרס על 60 עמ', חובר בידי ד"ר ראובן גל ואיליה זטקובצקי, ועוסק בניתוח מאפיינים ומגמות, ובניתוח נתונים סטטיסטיים ונתונים סוציו-דמוגרפיים. זהו  דו"ח מקצועי ויסודי, ראשון מסוגו, שבוצע מאז נפתחו שערי האקדמיה בפני הציבור החרדי, תוך התחשבות בצרכיו הייחודיים.

מנתוני הדו"ח עולה, כי מקצוע המשפטים מוביל בפער ענק כמקצוע מועדף ע"י הסטודנטים החרדיים. לא פחות מ-39.2% מכלל הסטודנטים בחרו ללמוד משפטים, ולהתהדר בבוא העת בתואר עו"ד. מקצועות הניהול למיניהם, נמצאים במקום השני (25.7%). נתונים אלה, אגב, מבססים את מסמך "חרדים לאקדמיה", שפורסם בשנת 2011 ולפיו, הסטודנטים הגברים נוטים לבחור במשפטים ובמנהל עסקים. כעת הנתון הוא רשמי ומגובה במספרים מדוייקים.

ובעוד אצל הגברים לא חל שינוי, לפחות לא ב-3 השנים האחרונות, דווקא אצל הנשים, חל שינוי בסדרי העדיפויות. בעוד בעבר הן בחרו לעסוק במקצועות טיפוליים וחינוכיים, הרי שעכשיו הן מעדיפות ללמוד מקצועות ניהול, שהפכו ליותר פופולאריים בקרב הנשים החרדיות. אך יחד עם זאת, כך עולה מהדו"ח, עדיין המקצועות הטיפוליים (הרפואיים והפרא-רפואיים) הן נחלתן של הנשים בלבד. 13.5% מכלל התלמידות למדו בשנה"ל תשע"ד, מקצועות טיפוליים, לעומת 0.0% בקרב הגברים!
ואם חשבתם שהגברים החרדיים מתעניינים בכלכלה ובראיית חשבון, אז חשבתם. רק 1.4% מהסטודנטים הצטרפו ללימודי כלכלה וראיית חשבון, לעומת 10.8% במגזר הנשי.

נתון מרתק נוסף, שכדאי לתת עליו את הדעת הוא, שבשנת תשע"ד, אף לא סטודנט אחד, מתוך כ-10,000 סטודנטים חרדיים הלומדים באקדמיה, פנה ללמוד אדריכלות, ואצל הנשים רק 0.5% בלבד. (ההסבר לכך, נעוץ אולי בעובדה, שבציבור החרדי מי שהחליט לפנות לאקדמיה, עושה זאת בשביל להתפרנס בלבד, ולכן יבחר להשתלב דווקא בלימודים אקדמאיים כאלה שלא ניתן למוצאם בבתי הספר ובמכונים להכשרה מקצועית). 

הדו"ח, שנכתב כמסמך מעקב אחר תהליך השתלבות החרדים בעולם האקדמי, מציג מיפוי מפורט של מוסדות ההשכלה הגבוהה המותאמים לציבור החרדי, וגם ניתוח תהליך השתלבותם במוסדות אלו בשנה"ל תשע"ד. בסיכום הדו"ח נכתב כי "ניתן לומר שפרוייקט המח"ר אכן מאפשר לצעירים חרדים ללמוד במוסדות אקדמיים טובים ביותר. עם זאת, בשלב זה, רק מוסד אחד (קמפוס שטראוס של מכללת הדסה) הצליח לפתוח מסגרת שגם קולטת סטודנטים בהיקף משמעותי וגם מתפתחת בקצב משביע רצון. רוב המסגרות האחרות מדשדשות במקום".

הרב יעקב ירוסלבסקי, מנכ"ל "קמפוס שטראוס", לא מופתע מממצאי המחקר. הוא מסב את תשומת לבנו לנתון המרנין מבחינתו, כי כ-78% מכלל התלמידים שהתווספו בשנים תשע"ג ותשע"ד ל-9 המחרי"ם (מסגרות אקדמאיות חרדיות) בחרו דווקא בקמפוס שטראוס. "זו הבעת אימון, כמעט חסרת תקדים של הסטודנטים החרדיים" - אומר הרב ירוסלבסקי - "הן ברמה המקצועית-אקדמית של "קמפוס שטראוס", שהוא למעשה שלוחה של המכללה האקדמאית הדסה, והן ברמה הרוחנית של הקמפוס, המותאם בקפידה ובכל הפרמטרים לסטודנט החרדי".


 

תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. דווקא קמפוס שטראוס?
18/10/2015
גיל
מעניין מאד.
הגב לתגובה
2. לגבי אדריכלות
20/10/2015
אחד שיודע
דבר ראשון - אין בכלל אפשרות לגברים חרדים ללמוד ארכיטקטורה במסגרת אקדמית. ולגבי נשים - מדובר בלימודים של חמש שנים, זה התואר הכי ארוך!, לימודים קשים ותובעניים שמתאימים כמעט ורק לרווקות. אחר כך נדרשים לעשות סטאז' לשלוש שנים! כמעט לימודי רפואה. פלא שאחוז קטן כל כך של נשים בחרו ללמוד את המקצוע?
הגב לתגובה
3. בוגר מכינה של שטראוס הגזימו, כנסו
20/10/2015
שלום
הנתון האחרון לגבי שטראוס נשמע הזו, וגורם לחשוב אולי הכתבה ואולי אף המחקר מוזמן. בכל אופן ישנם מקומות גדולים ומתפתחים יותר כמו אונו והמכללה למינהל בבני ברק וכו'
הגב לתגובה
4. ל-3
22/10/2015
חושב
גם אני הגעתי לאותו מסקנה...
הגב לתגובה
5. גם אני הגעתי לכזו מסקה, אבל
23/10/2015
נועם אלירן
אחרי שנכנסתי לאתר של ממוסד שמואל נאמן ועברתי על המחקר, ראיתי שהדברים הן כדורבנות. הקטע הוא אאל"ט שאונו לא נחשבת כמסגרת חרדית, ולכן לא נלקחה כאן בחשבון, ותקנו אותי אם אני טועה
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
שר הרווחה ב'סולם': כסף שחוזר מהרווחה לאוצר - כישלון שלי יעקב עזרא
נפצעתם בעבודה? הנה כמה דברים שחשוב לבדוק תוכן שיווקי
מופע להקת "מחול על גלגלים" תתקיים בתאטרון ירושלים רחלי לוין
תלמידי מגמת עיצוב בתי הכנסת של 'פרוג' בסיור עיצובי ארון הקודש יעקב עזרא
נציגי משרד ראש הממשלה ביקרו במעון 'סולם' יעקב עזרא
למדור לימודים ותעסוקה