י' חשון תשפ"א
אדום וטורקי
אשר הלפרין כ"ה תשרי תשע"ו    16:57 ישראל החלה בייבוא עגבניות מטורקיה

למרות היחסים הלא טובים בין ישראל וטורקיה, כשזה מגיע לעגבניות הוחלט לפתוח את השערים עבור הטורקים, וזאת על מנת להוזיל את העלויות. מכולות עם עגבניות הוכנסו מטורקיה.

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מרחיב את חלוקת רישיונות הייבוא לעגבניות הפטורים ממכס לכל מדינות העולם בכדי להימנע מהצפת השוק בעגבניות הוחל להגיבל את מכסת העגבניות עד 1,500 טון לשבוע בהתאם לצורך. כבר היום החלו להיכנס מכולות מטורקיה.

היקף השיווק המקומי של עגבניות בישראל עומד על כ- 17,000 טון בחודש. כמות היבול צפויה להיות פחותה מתקופות מקבילות בשנים עברו בהיקף של כ- 40% וזאת בשל ימים ולילות חמים בצורה קיצונית שפגעו ביבול, ובצירוף וירוס שפגע בצמחים החלשים.

המחסור צפוי להמשך עוד כחודשיים. מומחי משרד החקלאות ביקרו בחממות הגידול של העגבניות ובדקו את היקף הפגיעה ביבול. להערכת מומחי המשרד תוך כשבועיים יגיעו לשוק עגבניות שנשתלו בארץ באוגוסט וצפויות להבשיל בימים הקרובים, כך שהגידול במחסור צפוי להתמתן. למרות זאת, המחסור בעגבניות מקומיות יימשך כאמור, עד תחילת דצמבר.

לפני חודש וטרום החגים, מבעוד מועד ומתוך הבנה כי הייצור המקומי לא יספק את כלל הביקוש לעגבניות, פתח משרד החקלאות ופיתוח הכפר את השוק לייבוא ללא מכס, אך כמות העגבניות שנכנסה הייתה קטנה ולא מספקת. לאור זאת, פנה המשרד למשרד האוצר בבקשה לנקוט בשיטה שלא ננקטה עד כה, שהינה מתן "ביטוח" ליבואנים למקרה שבו המחיר הסיטונאי בישראל ירד מיום ההזמנה בחו"ל ועד ליום שחרור הסחורה בישראל. כלומר, היבואן יקבל את ההפרש, וזאת לאור עמדת היבואנים כי לא יהיה כלכלי עבורם לייבא ללא רשת ביטחון.

משרד האוצר ביקש לדחות ההפעלה של תמיכה זו, עד לאחר חג סוכות, אך טרם אישר את תקצובה וביצועה, כך שייבוא בהתאם לתמיכה זו, יהיה על המדף בנקודות המכירה לכל המוקדם רק בעוד כשבועיים, מכאן גם ההערכה כי מחיר העגבניות לא ירד דרמטית בשבועות הקרובים.

יצוין כי הרחבת הייבוא לכלל מדינות העולם כפופה לאישור הגנת הצומח (אישור פיטוסניטרי), קרי מדינה הנקייה מנגעים או מחלות הפוגעים בתוצרת החקלאית.

ממשרד החקלאות נמסר כי מומחי משרד החקלאות ממשיכים ומתעדכנים כל יומיים אחר הנעשה בחממות, בתוצרת במרכולים, ברשתות השיווק ובשווקי אירופה. היה וישתנו הנסיבות, יעודכן הציבור בכך.העדה החרדית מזהירה: תולעים בעגבניות ה' אייר תשע"ח
משרד החקלאות: צפוי מחסור בעגבניות לקראת ר"ה ז' אלול תשע"ז
מחיר העגבניות עלה באופן חריג ולהוזלה אושר ייבוא מחו"ל כ"ב ניסן תשע"ז
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות אשר הלפרין
מאגר המידע של "כל זכות" - לשירות יעיל ונגיש מערכת אתר לדעת
מסתבר: הקפדה על רווחת הפרות – מונעת חשש מטרפות ירוחם שמואלביץ
ואלו התירוצים שנשמעו בבני ברק למס הכנסה אשר הלפרין
מדריך: איך בוחרים מוביל למעבר דירה? תוכן שיווקי
למדור כלכלה