כ"ב תשרי תש"פ
ערבות הדדית
ירוחם שמואלביץ ה' תשרי תשע"ו    16:50 התשומת הלב שמקבל היתום לאחר פטירת אביו

העזרה המוגשת לאלמנות ולילדיהן נמצאת שם בכל רגע קטון כגדול, עם מחשבה על כל פרט. בשמחת החלאקה יבוא החונך. ביום-יום הוא יישב וילמד איתו. הכירו את ארגון 'זה לזה'.

על ההזמנה היא הייתה חתומה. מתחת לשם בתה רשמו את שם בעלה ז"ל. היא יודעת שהשתתף בחופה, אמרו לה שנשמות ההורים יורדות לשמחה הזו. אך היא צפתה בחופה מהצד. ההורים שלה הובילו את הכלה והחתן לחופה. כך הייתה חתונת היתומה הפרטית שלה שמתחילה חיים חדשים.

אחר כך חזרו כולם הביתה. הכלה חזרה עם החתן, וגם המחותנים נפרדו ממנה יפה ושבו לביתם. והיא, היא חזרה לבד.

בבית מסתובבים שאר הילדים, מחליפים חוויות, מאושרים בחלקם. לבה עמוס גם הוא, רוצה לחלוק את הרגשות המתרגשים-מפעימים-חוששים שלה. אבל האדם שאתו היא רוצה לדבר יותר מכל, הלך לבית עולמו לפני שנים ספורות. והיא לבדה, באושרה ובעצבותה.

אלה החיים שלה כבר כמה שנים. תחשבו על זה רגע: לשרוד את היומיום לבד. בלי בעל, בלי הכתף התומכת שלו והאוזן הקשבת, וללא שום סיוע מצידו, גם לא טכני. כל העול של הבית, הילדים, הפרנסה, הבירוקרטיה, החינוך, הגידול, הניקיון, הסדר, ההרגעה, האוכל, הקניות, התקציב, ההתמודדות, השמחה, הצער, ההתרגשות... הכל לבד.

זה לא פשוט בכלל. אנחנו רואים את אותן נשים גיבורות ברחוב ולא חושבים אפילו, מה באמת עבר עליהן עד שיצאו מהבית לעבודה בחיוך, מטופחות כמו תמיד. ומי מדבר על האבל? ועל החסר? ועל שאלות הילדים והתשובות שצריך לענות להם? ומי מדבר על הניסיון למלא את החלל שלהם בלי כלים לכך – כי יש דברים שרק אבא יכול לעשות, ואבא ז"ל כבר לא כאן.

היא פותחת את דלת ביתה באיטיות, רוצה ולא רוצה להיכנס לבית השקט והדומם הזה. אבל כשהדלת נפתחת לרווחה, עולה לפתע חיוך על פניה. על השולחן שבסלון עומדת מתנה קטנה ואישית עבורה, ובצידה – מכתב. המכתב מרגש, ונוגע בדיוק בתחושותיה. ארגון 'זה לזה' זוכר אותה ואת בתה. הרבנית מזמינה אותה להתקשר, בכל שעה, לחלוק, לספר, להתרגש ולבכות. והיא יודעת לעשות את זה. הבנאדם היחיד שמסוגל למלא את החלל שנפער בה.

את תשומת הלב הייחודית הזו, ועוד רבות כמוה, מקבלות כ-3000 אלמנות עם יתומיהן הקטנים, מארגון זה לזה. כאשר, לא עלינו, נפטר ראש המשפחה בדמי ימיו, הוא מותיר מאחוריו אלמנה ויתומים. ארגון זה לזה דואג שהם לא ירגישו לבד. הארגון מצמיד לכל יתום חונך אשר מסייע לו בלימוד ומלווה אותו כמו אב, במגוון תחומים אחרים. החונך נמצא שם בשבילו בכל רגע גדול כקטן, ברגעי אושר וברגעי צער. הוא שם בשבילו כדי לתמוך בו.

הייחודיות העוצמתית של הארגון היא הירידה לפרטים שאולי אף אחד לא חשב עליהם קודם. העזרה המוגשת לאלמנות ולילדיהן נמצאת שם בכל רגע קטון כגדול, עם מחשבה על כל פרט. בשמחת החלאקה יבוא החונך של הילד ויקח אותו לגדולי הדור שיגזרו לו תלתל. האם האלמנה תעמוד בצד ותמחה את דמעותיה, כשתראה את יחסו המלבב של הרב הגדול לבנה. הם ידאגו לטלית לעטוף את הילד הקט, אפילו לשקיות הממתקים עבור היתום הקטן שלא ממש זוכר את אביו, אבל מתרגש ושמח כל כך.

בזמן בו האלמנות תצאנה לנופש עם משפחת זה לזה בארץ ובחו"ל, לגייס קצת כוחות לקראת המשך החיים הלא-ממש-פשוטים שלהן, מישהו ידאג לשמור על הילדים. המישהו הזה, הוא הארגון שעושה כל דבר בצורה מושלמת. בהזדמנות זו ידאגו גם להכין עם הילדים כרזות ברוכה הבאה לאמא, ויעשו מאמצים כפולים לתזמן את החזרה הביתה לזמן בו הילדים נמצאים. היתומים המאושרים יצפו לאמא עם השלטים שהכינו, כדי שלא תרגיש מיד את הריק והחסר עם שובה.

הבנים הקטנים, כחלק ממשפחת 'בני מלכים' אשר כאמור, מצמידה חונך לכל ילד. במסגרת זו יזכו גם הילדים לטיולים משחררים. קשה להאמין שאין מדובר בטיול הורים וילדים, למראה הבנים המקפצים לצד החונך, שבמפתיע דומה להם לעיתים. הדמיון הזה, אגב, הוא איננו במקרה: שימת לב מיוחדת ניתנת להתאמה בין החונך לילד, גם מבחינת ההשתייכות המגזרית: ישתדלו להתאים חונך מחסידות מתאימה לילד חסידי, ספרדי השומר על מנהגים דומים לילד ספרדי, וליטאי לילד ממשפחה ליטאית. גם מצד המנטליות של המשפחה, ונתוני האופי והסגנון של הילד תהיה התאמה. רק כאשר ייעמדו הילדים לתפילת מנחה בליווי החונכים שלהם, ויישמע לפתע קדיש יתום מפי מאות ילדים זכים, , נוכל להבין שתופעה יוצאת דופן לפנינו. יוצאת דופן ומרחיבה לב. ילדים השייכים למשפחה אחת ענקית עם יסודות של אמונה והתמודדות בו זמנית.

הנערים חברים במסגרת 'בני עלייה', והבנות גם הן זוכות לפעילויות מגוונות. החברות בארגון זה לזה מספקת לכל אותן נשים תחושה של גאווה ואחדות. בזכות זה לזה, הן יודעות שהן לעולם לא לבד. בית 'זה לזה' תמיד יהיה פתוח בפניהן בדיוק כמו ליבה של הרבנית, המכירה כל אחת ואחת באופן אישי וזוכרת כל פרט מחייה ומהסיפור האישי המלווה אותה.

קרוב ליום כיפור, עורך ארגון 'זה לזה' את תפילת האלמנות. מאות נשים אלמנות, מכל רחבי הארץ, מתאספות במקומות הקדושים, ומתחננות לבורא עולם, שבחר בהן להיות קרובות אליו. הן כבר יודעות מקרוב ממש את המשמעות של "כתבנו לחיים". דמעתן מצויה, והתפילות בוקעות רקיעים.

רגעי השיא בתפילה המיוחדת הזו, הם בזמן חלוקת הפתקים, בהם כתובים שמותיהם של מאות תורמים לארגון. האלמנות מבקשות ומתחננות בדמעות על התורמים. בזכותם ילדיהן מקבלים מעין ממלא מקום לאביהם. ויכולות להמשיך את החיים עם חיוך רחב, למרות הקושי.

תפילת יתום ואלמנה אינה שבה ריקם! דמעה של אלמנה, מי יוכל לשער את כוחה? אין ספק שהדמעות הללו, מאותן נשים שהקב"ה בעצמו אמר עליהן, שהן קרובות אליו ביותר, הדמעות שפורצות מתוך שמחה, הוקרה והכרת הטוב, מרעישות עולמות, ומביאות ישועה ומזור.

אתם חייבים להיות חלק מהמעמד האדיר הזה. חייגו עכשיו: 1800-800-444

רוסיה: הצלחה רבה לסמינר "יחד" לצעירים יהודים י"ט תמוז תשע"ח
שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל י"ט תמוז תשע"ח
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו ט"ז תמוז תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה