כ"א תמוז תש"פ
מחלקת הילדים בהדסה
יעקב עזרא כ"ה תמוז תשע"ה    17:53 במרפאת הילדים בהדסה מציגים: טיפול באלרגיות למזון

המרפאה תתן מענה לבעיות שכיחות בקרב ילדים אלרגים למזון. כן תציע טיפול במחלה חדשה יחסית, "דלקת אלרגית של הושט", המופיעה בתינוקות וילדים ואבחנתה על ידי רופאי המשפחה קשה ביותר. במרפאה יפעלו מומחי ילדים באלרגיה, תזונה ועיכול.

אלרגיה למזון לצורותיה השונות היא אחד הגורמים להפרעות בתזונת תינוקות והפרעה אלרגית משמעותית בגיל הילדות. בין השאר יכולות להיגרם תופעות כמו הקאות, שלשולים, פריחות ותסמיני דרכי נשימה. נתונים מראים כי השכיחות הכללית של האלרגיה לצורותיה השונות בישראל נמצאת בעלייה ונעה בין 2-8% מהילדים.

אחת הצורות של אלרגיה למזון היא מחלת ה - EoE(ואזופגיטיס אאוזינופילית, דלקת אלרגית של הושט) אשר איננה מוכרת כל כך בציבור בכללועל ידי רופאים ראשוניים בפרט. שכיחות המחלה עולה, בין השאר עקב התגברות המודעות למחלה והיא יכולה להופיע החל מגיל שנה ולרבים מהחולים רקע אלרגי. המחלה עשויה להיות שקטה למשך שנים, וכך היא נותרת לא מודעת ולא מאובחנת עד להופעת סיבוכים יותר מתקדמים.

אחד הסיבוכים האפשריים הוא הצרות קבועה של הושט ופגיעה בבליעה. אפשר להקביל את המחלה ל"אסטמה" של הושט, עם הצרות מתקדמת ככל שהזמן עובר ללא טיפול – והתוצאה היא קושי רב בבליעה.

הסימנים הראשונים עשויים להיות, בתינוקות - סירוב  לאכול דיו עד כדי הפרעה בעלייה במשקל, אי שקט והקאות. בילדים -  הימנעות במכוון ממזונות לא רכים או יבשים, כמו אורז, עוף או לחם, העדפת אוכל חתוך לחתיכות קטנות, שימוש בהרבה רוטב בזמן הארוחה, שתייה מרובה במהלך הארוחה, לעיסת האוכל ביסודיות יחסית, הילד הוא האחרון שעוזב את השולחן, כאבי בטן מתמשכים או הקאות.

לתופעות ישנם מספר כיווני טיפול, והתאמת טיפול לכל חולה ומעקב אחריו הינם חשובים. בנוסף חשוב להעריך כל חולה לקיום מצבי רקע אלרגיים אשר יכולים גם להשפיע על המחלה עצמה (לדוגמא התלקחות אלרגיות סביבתיות/עונתיות).

לאור אבחנת מקרים חדשים במרפאות גסטרו כלליות, הוקמה בהדסה יחידת טיפולי יעודית ומרוכזת אשר תאפשר צבירת ניסיון מקומי בניהול וטיפול במחלה ויצירת זמינות תהליך אבחוני וטיפולי מקיף לטובת החולים. במרפאה תהיה עבודה משותפת של שירותי גסטרואנטרולוגיה, אלרגיה ילדים ודיאטנית, וליווי של עובדת סוציאלית למתן תמיכה בהתמודדות, במיוחד ב-EoE אשר הינה מחלה כרונית.

"המרפאה החדשה בהדסה נועדה לענות על שני צרכים עיקריים" מסביר ד"ר מרדכי סליי, גסטרו-אנטרולוג ילדים בהדסה עין כרם. "הראשון הוא, כמובן, אלרגיה למזון, ובכך הכוונה למקרים יותר מורכבים הדורשים התמחות וניסיון שבדרך כלל אין לרופאי הקהילה, והשני הוא טיפול במחלה חדשה בשם אזופגיטיס, אותה אני מכנה "האסטמה של הושט" או לחילופין דלקת הושט. המחלה, אם לא תטופל, עלולה להוביל לסיבוכים ארוכי טווח".

עוד מדגיש ד"ר סליי, "למיטב ידיעתי זו מרפאה ראשונה מסוגה בארץ. הייתי שותף למרפאה דומה בקנדה ושם זיהיתי את החשיבות הגדולה של שיתוף הפעולה בין רופאי הגסטרו ילדים ורופאי אלרגיות הילדים, דוגמא אשר ניישם בהדסה".


הדסה מציג: מרפאה מתקדמת לטיפול בבעיות קול ט"ז אדר תשע"ז
מהפכת מרפאת סרטן הנשים ב'ברזילי' – תור מיידי ללא הפניה ה' אלול תשע"ו
לראשונה בעולם: מרפאה ניידת לרווחת חולי סרטן כ' אדר תשע"ו
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות