י"ד תמוז תש"פ
צילום: דוברות הכנסת
עטרה ליושנה
יעקב עזרא י"ב תמוז תשע"ה    16:11 הרפורמה של שר הדתות בשירותי הקבורה

אזולאי אומר כי מדובר במצב אבסורדי שאבל צריך להתעסק בפרוצדורה, ומציע הקמת מוקד חירום, שבשיחה אחת בה הוא מודיע על פטירת יקירו, מטפלים מול החברא קדישא ובמציאת מקום לקבורה.

"השאיפה שלי, שאזרח של"ע נפטר לו בן משפחה, יתעסק באבלו ולא יתעסק עם הלוגיסטיקה של הקבורה, הלווייה, וכל מה שמסביב. האזרח פשוט ירים טלפון אחד למוקד חרום, יודיע שיש נפטר, ומשם הוא סיים את תפקידו. אנחנו נעשה את השאר", כך אמר היום שר הדתות.

דוד אזולאי הופיע היום לראשונה בפני ועדת הפנים של הכנסת. היו"ר, ח"כ דוד אמסלם בירך את השר והוסיף: "אני מכיר ומוקיר את פועלך כמי שעמד בראש הוועדה הזו בכנסת ה-18. המשרד מופקד בידיים טובות ובראשותך יהיה למשרד חברתי יותר, עם הרבה עשייה".

שר הדתות אמר, "החזרנו עטרה ליושנה ורוב הדברים שנלקחו מהמשרד הוחזרו. נותר עוד להשיב את בתי הדין הרבניים וכן תמיכות בחורי הישיבה ושירותי הדת המוסלמים והנוצרים. ברגע שבתי הדין הרבניים יעברו חזרה למשרד ולא יהיו נספח של משרד המשפטים זו תהיה פעולה מבורכת".

הוא התייחס למקומות הקדושים ואמר כי הנושא קרוב ללבו. "המדינה עדיין לא עושה מספיק לכבד את המקומות האלו. חשוב שמדינת היהודים תטפל בהם כי יהודים מכל העולם מגיעים להשתטח וזהו גם מוקד תיירות. אגף המקומות הקדושים היה שנים במשרד התיירות ולא קרה איתו כלום"
 
השר אזולאי אפיין את משרדו: "יש כיום כ-132 מועצות דתיות וכ-2200 במועצות האזוריות, עם כ-500 עובדים בהתיישבות. הרבנים עושים באזורים אלו עבודת קודש במענה לזוגות צעירים. אני מתכוון להתמודד עם בעיות תקציב המועצות הדתיות, ש-90% ממנו הוא שכר ופנסיות ורק 10% לפעולות.

טהרת המשפחה הוא אחד הנושאים הכאובים. קיימנו פה דיונים רבים בעבודת הבלניות שעושות עבודת קודש במסירת ונאמנות בשכר זעום של 1500 ₪. זה לעג לרש שחייב לבוא על תיקונו. אני מקווה להביא בשורות בתחומן ובתחום עובדי המועצות הדתיות כבר בישיבה הבאה של הוועדה".

עוד ציין כי "לא יעלה על הדעת שמקווה נדרש לשלם כסף כה רב לתאגידי המים. נפעל יחד בנושא". ח"כ אורי מקלב העיר: "אנחנו נפעל להורדת מחירי המים ואתה תפעל להורדת מחירי המשתמשים שעלו בצורה מטורפת. במקוואות פרטיות המחירים נמוכים יותר מבציבוריות".
 
בהתייחסו לנושא הקבורה, אמר השר אזולאי כי "בישראל 35,000 נפטרים בשנה (כ-1200 בקבורה אזרחית) כ-1250 בתי עלמין ברחבי הארץ, כ-16 לקבורה אזרחית וכ-24 חלקות למסופקין וחסרי דת, הנותנות מענה נוסף לקבורה אזרחית.

אני שואף למצב שאדם שקרובו נפטר יצטרך לעשות פעולה אחת – לחייג למוקד אחד, כמו שאזרח רואה תאונה ומטלפן למשטרה, רואה שריפה ומטלפן למכבי אש. במסגרת פניות הציבור במשרד, ראיתי את הפילוח וחלקן הגדול נגע לבתי העלמין. חברת קדישא עושים מלאכת קודש, אך לא תמיד זו השפה המצויה ויש נפגעים רבים".


אזולאי הופתע לגלות שהוא בדרך להתפטר מהכנסת י"ז טבת תשע"ח
חשש בקואליציה מהיעדר רוב להעברת 'חוק המרכולים' י"ד טבת תשע"ח
אבי רוזן נבחר לשמש כדובר המשרד לשירותי דת י"ג טבת תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה