י"ז תמוז תש"פ
גן ה"מפלצת" בשכונה צילום: סטודיו "זוז"
אפרטהייד לחרדים?
אבי אפלבוים ד' תמוז תשע"ה    15:43 עצומה נגד גנים לחרדים בקריית יובל הירושלמית

בשכונת קריית יובל בבירה כבר נרשמו מתיחויות רבות בין התושבים החרדים לאלו מהמגזר הכללי. לאחר שנראה היה כי האיזור נרגע, החליטו בסיעת התעוררות המקומית לצאת במאבק מחודש. ואיך מתמודדים מולם?

מצוקת הדיור במגזר החרדי, הביאה כבר לפני שנים רבות זוגות צעירים רבים לצאת להתגורר בשכונות רבות שהוגדרו עד אז כשכונות חילוניות. השכונות הפכו ל"מתחרדות", כאשר מי שמרוויח מכך הם בעיקר בעלי הדירות, שלפתע עלה הערך של הדירה בה התגוררו פלאים, בשל הביקוש הרב.

במרבית השכונות התפתחו יחסי שכנות מצויינים בין התושבים החדשים החרדים לוותיקים החילונים. שכונה אחת עלתה מספר פעמים לסדר היום בשל התמיחויות בין התושבים בשכונה. שכונת קריית יובל בעיר ירושלים. מודעות תועבה נתלו והושחתו, עירוב נקבע והושחת, ועוד דוגמאות רבות שאירעו בשכונה זו במהלך השנים האחרונות.

דווקא לאחר תקופה ארוכה של שקט, החליט סגן ראש עיריית ירושלים, עופר ברקוביץ מסיעת התעוררות לפתוח במאבק נגד הקצאת גני ילדים למגזר החרדי בשכונה, ובלי בושה אף הצהיר כי צריך להעביר את החרדים לשכונות הסמוכות, ובמילים אחרות: להשאיר את קריית יובל נקייה מחרדים!.

בעצומה שפירסמה סיעת "התעוררות" ברשת נכתב כי "זוהי קריאת התעוררות לכל מי שירושלים חשובה לו. זוהי קריאת השכמה לכל תושבי ואוהבי קרית יובל- שכונה אשר נמצאת כעת בצומת גורלי וקריטי לעתידה.

ביום רביעי האחרון, 17/6, אישרה ועדת התכנון והבנייה בעיריית ירושלים מוסדות בלתי חוקיים חרדים שפועלים בקרית יובל. נציגי התעוררות בוועדה הצביעו נגד ההצעה, בעוד נציגיו של ראש העיר נמנעו מההצבעה. ב1/7 מתכננת הוועדה לאשר מוסדות חרדים נוספים הפועלים בשכונה, גם הם ללא אישור.

נראה כי מדובר בהחלטה כוללת לאשר את כל המוסדות החרדים הפועלים כיום ללא אישור בשכונה.  החלטה זו תפגע באופן קשה בצביון השכונה ותכריע את עתידה, אנחנו לא מוכנים להישאר אדישים לכך ורוצים להזכיר לראש העיר את הציבור אשר בחר בו!

אנו סבורים כי יש לפעול למציאת פתרונות לצרכי הציבור החרדי, בשכונת בית וגן הסמוכה לקרית יובל, ונמצאת במרחק 500 מטר. כך, נשמור על כל הקהילות בעיר וניצור ביטחון בעבורן. כל ניסיון לאיים על האיזונים העדינים, באמצעות הכשרת מוסדות לא חוקיים, הוא לא נכון לירושלים ולא נכון לשלטון החוק.

בואו נחתום על העצומה ונוכיח לראש העיר, ניר ברקת, שקרית יובל חשובה לנו ועליו לשנות את החלטתו! יחד נוכל להשפיע ולהבטיח את עתידה וצביונה של השכונה!"

בתגובה יצאו בארגון דוסים בקריאה לציבור: הוסיפו את חתימתכם לאלפי הגזענים שמנסים להסתתר מאחורי התפתלויות מילוליות לצאת מהארון, רק שבניגוד אליהם השתמשו בתיאור חלופי בו בחרו דומיהם לאורך הדורות.

בארגון פירסמו מספר דוגמאות ל"חתימות אמת" לדוגמה: חילוני נאור - גטו לחרדים - גזען גאה - שונא חרדים. ואכן, בעצומה שעד לשעת פרסום ידיעה זו עברה את 3,000 החתימות מתוך יעד של 5,000 חותמים, ניתן למצוא דוגמאות רבות מעין אלו.

בנוסף טענו בדוסים כי עופר ברקוביץ נלחם בהקמת גנים לילדי קריית יובל, הוא גם מצהיר פומבית שהמטרה היא ליצור אזור נקי מיהודים. "עופר לא גזען חלילה, עופר לא נלחם בכל הילדים היהודים אלא רק באלו שנולדו להורים חרדים, את האפרטהייד הוא רוצה רק מחרדים. הוא דואג לתושבים שנולדו למגזר הנכון, החילוני והנאור!", נכתב בהודעת הארגון.

ברקוביץ ניסה להסביר עצמו וכתב כי "הדברים הרבה יותר מורכבים מאיך שאתם מציגים אותם". לדברי סגן ראש עיריית ירושלים, "לא מדובר באפרטהייד - אינני רוצה לשלוט באף אחד, אני והתעוררות מציעים דרך לשמור על כל הקהילות בעיר ולייצר עבורן ביטחון. התהליכים שקרו ברמות וברמות אשכול הם תהליכים שלעניות דעתי לא נכון שיקרו בשכונות נוספות.

לדבריו, "אני אוהב את אחי החרדים ומאמין שהם שווים לי. מותר להם לבחור איפה לגור, ומותר לנו כמתכננים עירוניים לנסות ולייצר שכונות שבהן לא יתנגשו הצרכים החרדיים - כוללים, בתי כנסת, השבתה בשבת, חוגים בהפרדה, עם הצרכים החילוניים".

בתגובה השיבו לו מארגון "דוסים", המנהלים מאבק ברשת החברתית נגד ההסתה המשתוללת שם נגד החרדים, כי "לצערנו הדברים הרבה יותר פשוטים מכסות העיניים שאתה וחבריך מנסים ליצור. אין מקום בעולם המודרני לאיסור מגורים על אזרחים בשל השתייכותם הדתית, וכאשר צעירים חרדים בוחרים לגור בשכונת קריית יובל הם זכאים מכח אזרחותם לתנאים שווים לחלוטין, לא בחסד אלא בדין".
צילום: פייסבוק

הנתונים מדברים בעד עצמם! ירושלים היא חרדית י"ח אב תשע"ז
ביום שאחריי ההצבעה - כתב לדעת ביקר בקריית יובל כ"ו תמוז תשע"ז
איך היינו מגיבים אם בעולם היו כותבים "לא נבנה ליהודים" כ"ה תמוז תשע"ז
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי