י"ד אב תש"פ
תיכון בית חנה - חב"ד צילום: גוגל סטריט
מאבק המורות
לוי אשכנזי כ"ז סיון תשע"ה    15:05 "איסור הלכתי בהפעלת מנגנון ברפורמת 'עוז לתמורה'"

האם 40 מורות חרדיות יעצרו את רכיב השכר ברפורמת 'עוז התמורה' של משרד החינוך? בג"צ צפוי להכריע בקרוב, ובינתיים בארגון המורים הורו על הקפאת ההליך. לטענת המורות רבנים הורו להילחם בשל הבעיה ההלכתית החמורה.

40 מורות חרדיות מתיכון 'בית חנה' – חב"ד בירושלים, מנהלות בימים אלו קרב נגד שר החינוך, משרד החינוך, מנכ"ל משרד החינוך וארגון המורים, ועושה רושם שהן בדרך לרשום ניצחון.

המורות שהגישו לפני מספר חודשים עתירה לבג"צ, מופנית כנגד דרישת משרד החינוך מבית הספר להתחיל כבר בשנת הלימודים הנוכחית בהליך הערכת מורים בבית הספר.

דרישה זו הופנתה על ידי משרד החינוך לכלל בתי הספר העל יסודיים בישראל, וזאת במטרה לאפשר יישום רפורמת "עוז לתמורה" בבתי הספר אלה החל משנת הלימודים תשע"ז. בהתאם להסכם הקיבוצי "עוז לתמורה" הערכת מורים, אמורה לשמש רכיב משמעותי חדש בקביעת שכר עובדי ההוראה, במטרה להביא להתייעלות המוסד החינוכי.

בעתירה טענו כי אין על בית הספר חובה להצטרף לרפורמה היות שההסכם הקיבוצי במסגרתו הוסדרה הרפורמה נחתם מול ארגון המורים ומול נציגי הרשויות המקומיות, ולא הוצא עליו עד היום צו הרחבה המחייב החלתו על מוסדות בבעלות פרטית כמו העותרת.

כמו כן, טענו כי מודל הערכת מורים בהסכם יוצר מנגנון שכר ייחודי, המבוסס על מכסות ואחוזים, באופן היוצר מעמדות בין המורים, דבר שאינו רצוי בהיבט פדגוגי כלל ועיקר. כך, לדוגמא בהתאם למודל הערכת מורים רק 15% מכלל המורים המוערכים בבית הספר יוכלו לזכות ב"נקודות הצטיינות" ו-15% נוספים יוכלו לזכות ב"נקודות זכות" לצורך לקידום דרגה באופן שישפיע ישירות על שכרם, ויותיר 70% מורים שלא יזכו בנקודות הערכה.

לטענת בית הספר ביצוע ההערכה, תגרום לאווירה עכורה בחדר המורים ותפגע אנושות בשיח הפדגוגי החיובי והערכי בין המורים.  העובדה כי המעריכים של המורים הינם רכזי המקצוע ורכזי השכבה מחריפה את הקושי האמור בשל העובדה כי מדובר בקהילה מלוכדת אחת.

מורות בבית הספר, טוענות כי בניגוד למה שהיה עד היום שהרכיב היה על פי הוותק, רכיב השכר החדש, מטרתו לבצע הערכת מורים, מה שאומר שמנהל או מי מטעמו צריך לצפות במורה, לעשות הערכה, ומכך נגזר מי המורה המצטיינת, והפחות ממנה, ועל פי זה ייקבע רכיב השכר.

לדברי עו"ד יעל טישלר, המייצגת את ביה"ס ואת המורות שעתרו, ומתמחה בדיני חינוך וזכויות עובדי הוראה: הליך ההערכה עלול לעמוד בסתירה להלכה, שכן הערכתו של המעסיק משפיעה על שכרה של המורה באופן ישיר, שלא לפי קריטריונים אובייקטיביים. זאת במיוחד אם למנהל/ת או מי מטעמו יש דבר נגד מורה, מה שיכניס למשוואה את השיקול האישי. לעתירה צורפה חוות דעת הלכתית של רבני חב"ד, שלדבריהם מודל הערכת המורים עומד בסתירה להלכה. לפי חוות הדעת, מדובר בבעיה הלכתית חמורה, עד כדי איסור מוחלט בהפעלת מנגנון מסוג זה העשוי לגרום נזק כספי מהותי לעובד גם אם לא במתכוון.

עו"ד טישלר מוסיפה: הסכם "עוז לתמורה" אינו בשל ליישום מכיוון שטרם הוסדרו בו סוגיות משמעותיות שונות (בין היתר, סוגיית פיצויי פיטורים, הכבדת הנטל על ההורים באמצעות תשלומי הורים ועוד). במסגרת העתירה הוספנו וטענו, כי הערכת מורים בהתאם למודל דורשת שעות עבודה רבות של מורים ומנהלים ואין כל הצדקה להטלת הוצאות אלה על בתי ספר שעדיין אינם מתוקצבים בהתאם לרפורמת "עוז לתמורה", ולא ברור האם יצטרפו אליה בעתיד


בעקבות הגשת העתירה, שיגר יו"ר ארגון המורים רן ארז, מכתב למנכ"לית משרד החינוך ובה דרישה להקפיא באופן מיידי את ביצוע הדרישה להערכת מורים. לטענתו, יישום הפרויקט מתנהל על ידי משרד החינוך בצורה קלוקלת. בעלי המקצוע עליהם מטילים המנהלים את ביצוע ההערכה אינם מוכשרים לכך ובחירתם על ידי המנהל אינה אובייקטיבית. עוד כתב כי האנדרלמוסיה והמתח שנוצרים במערכת בעקבות הדרישה לביצוע הערכת מורים פוגעים קשות במערכת חינוך, במורים ובמנהלים. ארז אף  עדכן את מנכ"ל משרד החינוך כי הוא הורה למנהלים ולמורים ובעלי התפקידים האחרים לא לקחת חלק בהליך זה שעשוי לגרום נזק כבד למערכת החינוך.

מהלך זה של ארגון המורים, יכול אולי ללמד על מה שצפוי בבית המשפט, ובפרט לאור העובדה כי פעם אחר פעם מבקשת המדינה דחייה בדיון, כפי שקרה גם בשבוע שעבר. בתום הדיון הקצר הודיע שופט בית המשפט העליון כי הוא נעתר לבקשת משרד החינוך, וכי נותן בפעם האחרונה ארכה בכדי לאפשר את השלמת הכנת התגובה, וזאת מבלי שיאפשר לבקש בקשות נוספות, כאשר את התגובה על משרד החינוך להעביר עד לשבוע הבא ביום ראשון.

תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. בנוסף יש השפלה של מורות בחתמת אצבע(ל"ת)
14/06/2015
נחמן

הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה