י"א שבט תשפ"א
חוסר ויסות חושי. מכון דילוגים צילום: יח"צ
קושי בוויסות חושי
ישראל הלוי כ"ג סיון תשע"ה    22:41 ילדכם סובל מאי שקט? אולי הוא לא צריך ריטלין!

לעיתים ילדכם משתולל וסובל מאי שקט, אך זה כלל לא נובע מבעיה הדורשת טיפול בריטלין. הילד פשוט סובל מקושי בויסות חושי - בעיה בתחושה עמוקה. כנסו, וקיראו את התסמינים לבעיה זו.

דודי הוא ילדון בן 5, בלונדי תכול עיניים מתוק למראה. דודי ילד רגיל וחמוד, הולך לגן לבוש ומטופטפ, עם תיק אוכל מושקע. הרבה אהבה השקיע בו אמא.

אך אל תתנו למתיקות הזו להטעות אתכם, לדודי קשה ביומיום, קשה מאד. דודי מתקשה לשבת במקום אחד יותר מדקות ספורות, הוא מרבה לזוז, להתפרע, משליך בחזקה חפצים הנקרים בדרכו, דוחף, בקיצור, סובל מאי שקט..

אמא שלו יודעת שיש לו בעיה קטנה, אולי הוא סובל מהפרעת קשב וריכוז/ היפר אקטיבי..?
גם הגננת ממליצה על טיפול.. אולי ריטלין ירגיע אותו?

מה שלא יודעת אימו המסורה, שישנה סבירות גבוהה שהוא לא סובל מהיפר אקטיביות, אלא דוקא מחוסר ב"וויסות חושי", בעיה בתחושה עמוקה. הנקראת בעגה המקצועית: "תחושה פרופריוצפטיבית".

"אז מהי תחושה פרופריוצפטיבית/ בעיית התחושה העמוקה"? אנו שואלים את שרה קיטיי מטפלת במכון "דילוגים" המתמחה בהתעמלות טיפולית:

כל בנאדם נולד עם תחושה, עונה שרה. בתחילת החיים מדובר בתחושת המגע ועם ההתפתחות , התחושה  הופכת להיות מודעת ומכוונת.  גופיפי החישה מעבירים מידע מהשרירים, המפרקים והגידים  אל מערכת העצבים המרכזית לגבי מיקומם ורמת הכיווץ . כשנוצרת בעיה בהעברת השדרים, הדרך לפתח ולייעל אותם היא ע"י "עבודה כבדה"- כמו הרמה, דחיפה ומשיכה של רהיטים, משחקים או חפצים כבדים.
 
ילדים רבים סובלים מבעיות בתחושה העמוקה. אלה יכולות להיחשף כבר בגיל הגן כשילד מתבקש לשבת חצי שעה על מקומו ולא מצליח. הסיבה לקושיו היא התשדורת שלא עוברת למוח בצורה נוחה ונכונה. קיים חוסר תחושה במערכת הפנימית, המביא לצורך בחיפוש של פעילויות וגירויים משמעותיים, שיתנו מענה לאותה מערכת המיידעת אותנו לגבי כל פעילות. מכאן נובע אי השקט שלו.

לדברי שרה מדילוגים, בעיות בתחושה עמוקה הינן בעלות מאפיינים דומים לבעיות קשב וריכוז, כדי לעלות על סוג הבעיה חשוב ללכת לאבחון במכון מיוחד המטפל בבעיות תחושה עמוקה, כמכון דילוגים המתמחה בתחום ובכך לקבוע אם הבעיה נובעת מעניין רגשי, בעיות קשב וריכוז או כאמור בעיית תחושה עמוקה.

איך מזהים בעיות בתחושה עמוקה?

·  ילד המועד בלי סוף ולא מצליח להכין עצמו לנפילה, סובל מבעיה בתשדורת.

·  אם הילד נראה קופצני ותנועתי, מתנגש באנשים וחפצים, מועד ונופל לסירוגין, מפיל ושובר מה שנקרא בדרכו, כותב בכוח רב עד חריטה. הוא סובל מבעיית תחושה עמוקה.

·  ילד הרץ בריצה מסורבלת כשידיו מתנופפות בלי שליטה, סימן הוא כי אינו מרגיש נכון את גופו וסובל מבעיות קואורדינציה ותחושה עמוקה.

·  ילדים המתקשים בזריקת או תפיסת כדור, כאלה שזריקתם חזקה מידי ולא מדוייקת, אות היא כי חווים הם קושי בלחוש זריקה חלשה. בעיה.

·  קושי בהפרדת תנועה, לדוג': ילד משחק בחמש אבנים ובזמן שמניף את האבנים בידו האחת, קופצת ידו השניה ללא שליטה. הסיבה לכך היא חוסר יכולת לעשות הפרדה בין הפעולות.

·  ילדים היושבים על כסא ומנדנדים רגליים בזמן שאוכלים או בזמן השיעור מעוררים נורה אדומה.

·  כאלה העושים רושם אגרסיבי, מכאיבים לעצמם או לאחרים מבלי לשים לב, כוססים ציפרניים, מכרסמים עפרונות אצבעות ולפעמים אפילו צווארון חולצות, סובלים וחשוב לעזור להם.

תופעות אלו עלולות לגרום לילדים ליציאה ממעגלים חברתיים, לביטחון עצמי ירוד ולדימוי בעייתי.


טיפים מומלצים לטיפול בילדי תחושה עמוקה –
באדיבות שרה קיטיי , מנהלת מכון דילוגים המתמחה בהתעמלות טיפולית.

ילדים קטנים

·  גלגלי את ילדך בתוך מזרון דק כשראשו בחוץ כמו נקניקיה. בצורה זאת הוא יביא את המערכת הוסטיבולרית, שהיא חלק ממערכת התחושה, לסיפוק ולרגיעה.

·  עטפי את הילד בשמיכה בצורה חזקה ואז נהלי איתו "מלחמה", הילד צריך לנסות לצאת מהשמיכה אך את אינך מרשה לו.  לפפי אותו בשמיכה, לחצי אותו כשינסה לצאת. בפעילות זו הוא יפעיל המון כוח, השרירים שלו יעבדו קשה, ירגישו פעילים והמח יקבל גירוי מצוין. זה ירגיע אותו. הפעילות מומלצת אחת לכמה ימים.

·  תני לו לדחוף את עגלת הטיולון של אחיו הקטנים, לסחוב עגלת קניות בהשגחתך כמובן. לסחוב תרמיל גב בעל משקל סביר ואפילו שקית עם בקבוקים או ספרים,

ילדים בוגרים:

·  תני לו לקפוץ על טרמפולינה, לדלג בדלגית, לשחק קלאס, אך לא יותר מ-3 דקות. כדי לא לעורר אותו יותר מידי.

·  תני לילד משימות ביתיות כגון: סחיטת סמרטוטים בזמן ניקיון, שאיבת אבק, העברת ספרים/ חפצים/ קניות למקומם.

·  יש לכם גינה סביב לבית? מעולה. תני לילדך לגרוף עלים, לדחוף מריצה, לכסח את הדשא.

·  תני לו לנסות לדחוף את הקיר. כן כן. בעזרת הידיים שלו כמובן.

·  תני לו ללבוש אפודה בעלת משקל. זה ישביח לו את התחושה והיציבה.מחקרים מוכיחים כי:
·  קושי בוויסות חושי / תחושה עמוקה עובר לעיתים קרובות בירושה גנטית.

·  ילד עם הפרעה בוויסות חושי לא יכול ללמוד!!! (כל עוד לא מטופל)

 

תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. נכון מאוד
19/06/2015
קולומבוס
כל מה שנכתב כאן נכון ומדוייק. ובמקום לסתום ולחסום את הילד בריטאלין שיש לו המון תופעות לואי ובפרט תחושת כשלון עמוקה בלב הילד, כאשר מודעים ל'חוסר ויסות' ובמקום להתגושש עם הילד מכילים אותו. [נכון שבינתיים הוא שובר את כלי השכוכית ואת המראות והחלונות, ומפרק את הכיסאות כי הוא נופל איתם השכם והערב, נהיה חזקים נבלע את הרוק ופתאום נגלה שיש לנו בבית בן או בת למופת. בסוף הם הכי אכפתיים וגם הנחלצים לכל עזרה כי אין להם רגישויות שמונעות אותם לעשות דברים קשים. כל זה אני כותב מנסיון. תודה רבה לכותבת המאמר.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה