כ' אב תש"פ
הרוצה שיחכים...
אבי אפלבוים כ"ב אייר תשע"ה    00:39 יום עיון לדיני ממונות של מכון "פומבדיתא"

שורה מרתקת ואקטואלית של סוגיות הלכתיות בדיני ממונות, עמדו במרכזו של יום עיון מיוחד שנערך בביתר עילית ע"י "פומבדיתא - מכון למחקר תורני". שהוקדש לזכרו של פוסק הדור, הוא מרן הגאון בעל שבט הלוי זצוק"ל

שורה מרתקת ואקטואלית של סוגיות הלכתיות בדיני ממונות, עמדו במרכזו של יום עיון מיוחד שנערך בביתר עילית ע"י "פומבדיתא - מכון למחקר תורני". יום העיון, על שני מושביו, הוקדש לזכרו הטהור של מרנא פוסק הדור, מלך שבמשפט התורה העמיד ארץ, הוא מרן הגאון בעל שבט הלוי זצוק"ל, אשר עודד ותמך במפעלות מכון "פומבדיתא". פסקים ממשנתו בחושן משפט הושמעו במהלך היום, בפרוס ה'שלושים' לסילוקו בסערה השמימה, תוך משא ומתן בהוראותיו ובפסקיו הנאמרים באמת.

מטבע הדברים, ומלכתחילה, יועד יום העיון לדיני ממונות, עבור ציבור בעלי בתים, סוחרים ומנהלי מוסדות - אך עד מהרה גילו בו ענין והתעניינות גם ציבור נכבד של חכמי ואברכי כוללים ללימודי חושן משפט ומורי הוראה מביתר עילית ומחוצה לה. משך שעות ארוכות האזינו לשורה של שיעורי תורה והלכה, כשבתווך, באמצע השיעורים, הציגו שאלות וקושיות, שהתפתחו לדיונים ערים, ולא אחת גרמו לסערת-רוח תורנית בחלל האולם.

שיעור פתיחה בדיני ממונות וניהול הכנס הופקד בידיו של הג"ר מנחם קוריץ שליט"א, רב ומו"ץ בביתר, שציין בתחילת הדברים, כי על משקל דבריו הידועים של בעל היערות דבש לנחיצות לימוד הלכות שבת, כותב מרן החזון איש באמונה ובטחון, שכן הוא הדבר גם בדינים שבין אדם לחברו. אף אם האדם יהיה בעל מדות הטובות ביותר, אם לא ילמד הלכות חושן משפט ויברר דיני ממונות כראוי, הרי לא יימלט שלא
ייכשל בהם – ומכאן חשיבות קיומו של הכינוס הנכבד הזה של מכון "פומבדיתא". בהמשך השמיע פסקי הלכה השכיחים בזמננו, והביא בהם את חוות דעתו הרמה של בעל שבט הלוי זצוק"ל.

הגאון רבי צבי ברוורמן שליט"א חבר הבד"ץ דביתר עילית, פתח את שיעורו על ענין "מחוסר אמנה", ואחר התעכב באופן עיוני וכללי, על הרחבות בניה בחצרות, בגגות ובחללים, שכמותן קיימות לרוב בביתר עילית, והעלה שורה של דוגמאות ומקרים המובאים לשולחן בי-דינא דמתא, אך ציין לשבח, שביחס למקומות אחרים, מספר דיני התורה הנפתחים בבי"ד כאן, הוא זניח ביחס לכמויות הבניה, וגם אלו הנפתחים,
נעשים ברוח טובה, בשלו' ובשלוה. כן תאר את ההבדל בין מושג "הבית והעליה" שבזמן חז"ל, למושג "בית משותף" שבזמננו באר"י, וההשלכות העולות מכך למעשה.

הגאון רבי מרדכי שטרן שליט"א חבר הבד"ץ דזכרון מאיר והבד"ץ דמודיעין עילית, ציין בראשית הדברים, את  מה שמרגלא בפומיה דבעל שבט הלוי, דברי בעל הדרך פקודיך, שהנה לעתים רואים ילדי חמד המגלים כישרונות עילויים, ומנבאים להם גדולות, אך, למעשה, ברבות השנים, אינם צומחים כלל וכלל כמצופה מהם. הדבר נובע ממה שההורים מביאים הביתה כסף שאינו כשר - ומכאן חשיבות קיום הכנס הזה:

לידע ולהודיע. כאן נשא שיעור על עניני הונאה במקרקעין, כשבתחילה התעכב על שרשי ויסודות האיסור בתורה ובדברי הפוסקים, והציג דוגמאות אימתי חל איסור הונאה ואימתי לא, ואימתי בטל המקח מעיקרו, ונו"נ בדבריו של בעל שבט הלוי.
הג"ר אהרן ואזנר שליט"א ראש כולל שארית יוסף ונכדו של מרן בעל שבט הלוי זצוק"ל, השמיע שיעור מקיף ויסודי בגדרי איסור בל תלין ועושק שכר שכיר, שעוברין עליו בחמישה לאוין ועשה, והגדיר את חיובי התורה, באלו תנאים חל האיסור, על איזו סוג עבודה, מועדו, ומה הם הטעמים שהתורה החמירה כל כך בעושק ובהלנת שכר שכיר.
הגאון רבי צבי שפיץ שליט"א אב"ד בירושלים ובעמח"ס מנחת צבי ומשפטי התורה, העלה בשיעורו את דברי הרמ"א, כי דמי שדכנות לשדכן, הרי-הם כמקח וממכר לכל דבר, וציין, שאע"פ שמלאכה זו, נעשית בדיבור גרידא, הרי היא מלאכה ככל המלאכות שחייבים לתת עליהן שכר, וזה מעיקר הדין, ולא משום הקפדתו הסגולית של השדכן. להלן השמיע שורה מעשית של פסקי הלכה בדיני שדכנות ותיווך מקרקעין, בשלל של דוגמאות ומקרים ממציאות היומיום.

הג"ר פנחס וינד שליט"א שליט"א בעמח"ס "ריבית הלכה למעשה - ברית פנחס", הרחיב אודות חומר איסור ריבית, והדגיש שהלכות רבות בריבית דאורייתא, נוגעות דבר יום ביומו, לא רק לאנשי מסחר ועסקים, אלא גם ליושבי אהל יומם ולילה, ופרט מגוון רחב ומפתיע-משהו של מקרים, אשר מבלי משים, עלולים להיכשל בהם באיסורי ריבית החמורים.

הרב אליהו נאה, מראשי המכון, חתם את יום העיון בהסבירו בשם הדברי יואל את הטעם למה מסדרי הטור והשו"ע, שיבצו את חלק חושן משפט, בסוף חלקי השו"ע, אף שחוקי ומשפטי חושן משפט, ניתנו תחילה לישראל, מיד ברדת משה מהר סיני, והודה לדיינים הגאונים שליט"א שהקצו מזמנם היקר לבוא ממרחק ולשאת שיעורי תורה והלכה.

יום העיון, שהיה עשיר בפסקי ובחידושי הלכה, הסתיים בשעה מאוחרת, וציבור המשתתפים הודה להנהלת מכון "פומבדיתא", על מסירותה לקיים סדרות ימי עיון וכינוסים הלכתיים בענינים הנוגעים למעשה.רוסיה: הצלחה רבה לסמינר "יחד" לצעירים יהודים י"ט תמוז תשע"ח
שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל י"ט תמוז תשע"ח
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו ט"ז תמוז תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. איפה ניתן לשמוע הקלטה של האירוע?(ל"ת)
11/05/2015
מתעניין

הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי