כ' אב תש"פ
האבא שמעון גרוס
אסון ההדברה
אבי אפלבוים ל' ניסן תשע"ה    15:41 מדוע לא פורסמו תוצאות המחדל בבית משפחת גרוס?

לפני יותר משנה איבדה משפחת גרוס שניים מבנותיה באסון ההדברה בביתם. המשרד להגנת הסביבה הקים ועדה מיוחדת אך התוצאות לא פורסמו. האבא: "זה חמור ביותר. חייבים פיקוח על חומרי ההדברה".

לפני יותר משנה, בוצע ריסוס בביתם של בני משפחת גרוס בשכונת גבעת משה הירושלמית, ובדיעבד התברר שמדובר בחומר רעיל שאינו מאושר לשימוש. בני המשפחה שנותרו ללון בבית, נפגעו באורח קשה.

יומיים לאחר מכן נפטרו הבנות יעל בת השנה וחצי ואביגיל בת הארבע, ושני הבנים מיכאל בן השמונה ויצחק בן השש היו במצב קריטי. לאחר כמה ימים התייצב, בסיעתא דשמייא, מצבם של הבנים והם שוחררו לביתם.

הבוקר פורסם בגלי צה"ל כי בעקבות המקרה המזעזע, המשרד להגנת הסביבה הודיע על הקמת ועדת בדיקה כדי שמקרים כאלה לא יישנו. הוועדה הזאת הוקמה ב-14 בינואר ומאז לא שמעו ממנה, אך מבדיקה שערכו עולה כי הוועדה התכנסה כמה פעמים, הגיעה למסקנות וסיימה את עבודתה. העניין הוא שאותה ועדה מעולם לא טרחה לפרסם את מסקנותיה.

בבדיקת הוועדה עלו מחדלים חמורים של האגף ללוחמה במזיקים במשרד להגנת הסביבה, ובין השאר נקבע כי האגף נכשל בתפקידו לפקח על המדבירים ועל השימוש בחומרים מסוכנים בהדברה, וכי יש לבצע שינויים מיידיים באגף.

על פי הדיווח בגלי צה"ל, נייר המסקנות שוכב כבר חודשים במשרד להגנת הסביבה, שם לא הגישו אותו, לא ביצעו שינויים באגף ללוחמה במזיקים וגם לא טרחו ליידע את הציבור.

האבא, שמעון גרוס אמר בתוכנית בוקר טוב ישראל כי זה חמור מאוד. "בכל מדינה מתוקנת הפיקוח על חומרי הדבר, הריסוס והניקוי הוא קפדני ביותר. אני רוצה להזכיר שמדובר בחומרים ברמת הסיכון הגבוהה ביותר שיש, אלו חומרים שיכולים לגרום למוות והם עדיין נמצאים בשימוש".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי "הגורם הבוחן את אירוע אסון ההדברה היא משטרת ישראל. במקביל, הקים המשרד ועדה פנימית שבחנה את תהליכי העבודה הקשורים לטיפול בחומרי הדברה ובמדבירים. המלצות הוועדה הפנימית טרם קיבלו אישור סופי מאחר ואין למשרד שר ממונה".

למרות התגובה, טוענים בגל"צ כי המלצות הוועדה היו מוכנות גם בזמן שלמשרד היה שר ממונה. למעשה, לא הייתה אמורה להיות שום מניעה להגיש את ההמלצות, חוץ מהעובדה הפשוטה שהמשרד להגנת הסביבה נדרש כאן למתוח ביקורת על עצמו ולהתמודד איתה.

משפחת גרוס תובעת מליונים מגופים שונים כ"ט תמוז תשע"ה
מרגש: משפחת גרוס ערכו ברית לבנם ביום השנה לאסון כ"א טבת תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. אב למשפחת גרוס
19/04/2015
אבישג
מאוד מאוד עצוב
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה