ב' שבט תשפ"א
טבעת השלום
אבי אפלבוים ז' ניסן תשע"ה    12:01 המוסלמי שיזם את "טבעת השלום" קיבל עיטור כבוד יהודי

איגוד הארגונים היהודיים באירופה העניק את העיטור לנידל אל ג'ברי, שארגן טבעת אנושית שהקיפה את בית הכנסת הראשי בקופנהגן בעקבות התקפת הטרור הרצחנית שבה נהרג המאבטח היהודי דן אוזן.

מנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' ו'איגוד הארגונים היהודיים באירופה', הרב מנחם מרגולין, העניק אמש עיטור מיוחד לתושב מוסלמי בקופנהגן, דנמרק, נידל אל ג'ברי, שארגן את "טבעת השלום האנושית" בהשתתפות של כ- 1000 דנים, שהקיפה את בית הכנסת הראשי בקופנהגן - כאות סולידריות עם הקהילה היהודית, בעקבות התקפת הטרור הרצחנית שבה נהרג המאבטח היהודי דן אוזן, בחודש שעבר.

אל ג'ברי ביקש לארגן את מפגן הסולידריות מייד לאחר התקפת הטרור הרצחנית בקופנהגן ב-15 בפברואר, אלא שהשלטונות שחששו כי האירוע לא יעבור בשלום לא אישרו את הבקשה.

רק לאור נחישותו התאפשרה טבעת השלום האנושית כמה שבועות מאוחר יותר, וזאת לאחר שיוזמה דומה התקיימה סביב בית הכנסת של אוסלו, בירת נורבגיה השכנה.

בכירי האיחוד האירופי – ובראשם נציבי האיחוד האירופי לכלכלה, משפטים, מיסים וחינוך, סגן ראש ממשלת בלגיה ונציגים  של יותר מ-20 מדינות אירופיות לקחו חלק בטקס המרגש שהתקיים במהלך טקס זיכרון לחללי הפיגועים בקופנהגן ונערך בבית איגוד הארגונים היהודיים באירופה, בבריסל. בטקס השתתף גם מר ז'ואל מרגי נשיא הקהילה היהודית בצרפת שנשא גם הוא דברים נרגשים ונחרצים באירוע.

הרב מנחם מרגולין שאירח את טקס הזיכרון אמר כי  "ימי זכרון אינם נדירים לעם היהודי ולילדיו. חשוב לדעת כיצד להבטיח שההיסטוריה הזו לא תהיה חלק מהמציאות שלנו ומעתידנו.

בזמן שהיהודים באירופה "מתרגלים" להתקפות על חופש הדת שלהם, לעולם לא נתרגל למנהיגים "שבעי הרצון" החושבים שהצהרות חזקות ככל שיהיו יכולות להרגיע אותנו." מרגולין חזר והדגיש את קריאתו למנהיגים האירופאים לחקות את הממשל האמריקני ולמנות אחראי מיוחד למעקב ומאבק באנטישמיות.

מרדכי אוזן, אביו השכול של המאבטח שנהרג דן אוזן, אמר כי "אפשר להביס את הרוע דרך החביבות האנושית בלבד. חביבות המצריכה אומץ. יש לי תקוה שנתעורר ונתחיל לעשות את מה שחיוני כדי לחזק את העולם הדמוקרטי ונבטיח יחדיו עתיד טוב וחזק  יותר עבור ילדינו ואזרחינו."

נידל אל ג'ברי מקבל העיטור, הודה לרב מרגולין על היוזמה ואמר כי "אתניות ודת אינם צריכים עוד להוות סיבה לפשעי שנאה, התקפות ורצח. תמצית האומץ הינה לא להשלים עם האנטישמיות, לדרוש שלום באופן נרחב, ולדבר בשם כל המיעוטים בחברה. אל ג'ברי ביטל את נסיונות היבוא של הסכסוך במזרח התיכון לאירופה וקבע כי "אם נתחיל להניע את הסכסוך מחוץ לישראל אזי השלום לא יגיע לישראל ולמזרח התיכון."

אלכסנדר דה קרו, סגן ראש ממשלת בלגיה, דיבר על כוחות אפלים המחפשים לחתור תחת ערכינו המשותפים, תוך שהוא קורא לחברה להתעמת בשנאה על כל צורותיה, כולל גזענות ואנטישמיות. "לאף אחד מאלו אין מקום בבלגיה ובאירופה. היבשת האירופאית היוותה תמיד בית לאנשים עם אמונות שונות וצריכה להישאר כזו."

את הטקס הנחתה הגב' נחמה טאוויל, מנהלת הפרוייקים של המרכז הקהילתי היהודי באיחוד האירופאי EJCC. את תפילת קל מלא רחמים נשא הרב מענדי פבזנר.


תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה