י' ניסן תש"פ
צילום: http://pixabay.com/
אביעד אזולאי כ"ה חשון תשע"ה    12:21 מה קורה כשהגוף שלנו מרגיש שמרעיבים אותו?

במאמרו השבועי, מסביר לנו התזונאי אביעד אזולאי איך מגיב הגוף שלנו כשהוא מרגיש שאנחנו מתחילים דיאטה, ואיך ניתן להתגבר על זה.

צועדים לשינוי מסביב לאריה

חכמים מאיתנו אמרו שמסע של אלף מייל מתחיל גם הוא בצעד אחד, רבים מאיתנו חושבים לעשות שינוי, מחפשים לעשות שינוי, ישמחו לעשות שינוי או שמא כבר חייבים לעשות שינוי אבל לא עושים. במסגרת העבודה שלנו לאורך השנים יצא לי לראות עשרות ומאות רבות של אנשים שהיו חייבים לעשות שינוי אבל לא עשו, אפילו כאלה שהמצב הבריאותי שלהם חייב אותם לעשות שינוי כאן ועכשיו, מיד! אבל... לא עשו.

עכשיו לרוב אנחנו נאשים את עצמנו או מישהו אחר או משהו אחר בסיבה שבגללה לא התחלנו את השינוי הזה: אני חלש אופי / אני תמיד נשברת / אישתי מבשלת טעים מדי / יש בבית יותר מדי ממתקים / בשבת קשה לי עם כל הפיתויים / אני לא אוהב לעשות ספורט / אני גם ככה אכשל אז למה לנסות / וכו.. וכו.. וכו..

נשמע לכם מוכר? בטוח.. אז זה לא שאני קורא מחשבות וניתחתי אתכם מרחוק, פשוט כולנו (בני האדם) מתוכנתים לחשוב ולהתנהג על פי רוב בצורה מסוימת.

מה הגוף חושב שעומד לקרות כשאתם החלטתם לעשות שינוי?

הגוף האנושי הוא מכונה יוצאת דופן, מדהימה, חכמה, שנבנתה בקפידה ע"י משהו גדול ממני וממכם, החוכמה שיש בכל תא ותא בגופנו מנצחת במחי יד את כל החוכמה שבני האדם רקמו לאורך שנות קיומם והכל נועד כדי להיות לנו לעזר ולתמיכה אבל... לאורך השנים אורח החיים שלנו השתנה, ונשארו אנו עם "תוכנות" שלא מותאמות כל כך אל החיים שלנו כיום ואין לנו אפשרות "לשדרג גרסה" כמו למשל: אגירת שומן, רצון תמידי של הגוף לעלות במשקל, האטה מכוונת של חילוף החומרים ועוד..

אחד הדברים שהגוף שלנו מתייחס אליהם בצורה לא טובה הוא לחץ. לחץ מחריב כל חלקה טובה, הוא מדלל מאגרים של ויטמין סי, הוא פוגע בתאים, הוא משמיד והורס אותנו מבפנים (ראיתם אדם שמודאג תמידית? נכון ששיערו אפור יותר ופניו מקומטות יותר?) ובגלל שניסינו עשרות פעמים בחיינו לעשות שינויים ולא הצלחנו ותמיד השינוי הזה התלוו אליו סבל, עצבים, מתח וכיוצא בזה, במיוחד כשניסינו לעשות ספורט או לרדת במשקל אז הגוף שלנו לא אוהב את הקונספט הזה שנקרא "שינוי"

שלושת הF ואיך הם קשורים לענייננו?

כשהגוף מזהה מצב מצוקה הוא נערך להתמודדות וכזכור הוא כבר מזהה את השינוי הקרב ובא כתקופה של מצוקה, מחסור וסבל אז הוא מתכונן. יש לו בסיטואציה הזו 3 אופציות:

FIGHT (הילחם) – פה הוא מוכן להילחם

FLEIGHT  (ברח) – פה הוא מוכן לברוח

FREEZE  (קפאון) – פה הוא מוכן לקפוא

שלושתם לא טובים לנו כיום, המקור שלהם הוא קדום, כשאבות אבותינו נתקלו בצרה אמיתית כמו אריה שמעוניין לשלב אותם כחלבון לארוחות הצהריים אז זה היה שימושי: להילחם, לברוח או לקפוא (יש חיות למשל שמזהות תנועה וחוסר תנועה היה מעולה להתמודדות איתן) אבל כיום אין לנו שימוש בהם, המצב הזה גורם לנו להתנהגות לא טובה, אותה התנהגות שגורמת לנו להישבר, או לעשות דווקא, או לברוח מההתמודדות, או פתאום להילחץ ולקפוא ואז אנחנו לא מצליחים להשלים את התהליך שאנחנו כל כך רוצים ו/או חייבים לעשות!

אז איך מתמודדים?

צריך ללכת מסביב לאריה...

הכוונה היא שצריך לעשות את השינוי הזה בצורה קטנה ועדינה, לאט לאט, בלי שנשים לב שהתחלנו לעשות שינוי, הכל כדי לא לעורר את המנגנון הזה שנקרא FFF. בואו ניתן דוגמא:

החלטתם שאתם עושים פעילות גופנית ממחר! לרוב מה עושים כולם?

הולכים ומשקיעים קודם כל 4000 ש"ח על הליכון חדיש ומחודש לבית, נעלי ספורט, כובע, בקבוק, מצנח רחיפה, גלשן, טרמפולינה, שרוך ומשרוקית וקובעים שממחר למשך כל החיים הם יצעדו 3 שעות כל יום על ההליכון ויהיו רזים, חטובים ומדהימים... ובינתיים המנגנון ההישרדותי שלנו נדלק, מחר בבוקר הגוף משכנע אותנו לחכות עוד יום ועוד אחד לאחריו ובסוף ההליכון הופך למתלה הכביסה הכי יקר שקניתם בחיים!!! נשמע מוכר?

אז קודם כל בלי החלטות דרמתיות ובלי לפרק קואליציות, תחליטו שכל השינוי זה לצעוד חצי שעה פעם בשבוע (אם אתם לא עוסקים בכלל בפעילות) ותעמדו בזה פעם אחת, אם ממש תרצו ללכת שוב או יותר זה אפשרי אבל אתם לא חייבים, את שלכם כבר עשיתם כל הכבוד וככה תמשיכו...

מה עשיתם? הלכתם מסביב לאריה, לא הערתם אותו, לא הלחצתם את עצמכם, אני מבטיח לכם שאחרי כמה שבועות ההליכה תעבור את ה150 דקות השבועיות אבל בשיא הכיף ובלי טיפה אחת של לחץ!

אותו הדבר עם התזונה שלנו: החלטתם, בשבת בערב כמובן, שאתם פוצחים בדיאטה וסוגרים את הפה הרמטית לנצח נצחים, זה כידוע שורד רק כמה ימים, למה? כי מצב ה"צום" מעורר מיידית את האריה, הגוף מיד חושב שנגמרו לכם מאגרי המזון, הוא נלחץ באופן טבעי, מתחיל בתהליך של אגירת שומן מוגברת ומעצים את מנגנון חיפוש האוכל שלכם כדי שתוכלו להינצל מהמצוקה שנקלעתם אליה והנה... נשברה ה"דיאטה"!

כמובן שפה כבר מומלץ להיוועץ באיש מקצוע איך בדיוק לשנות את האכילה באופן מדויק ומקצועי.

וכל מה שאמרתי נכון לכל שאר רבדי החיים, זוגיות, כלכלה, עבודה וגידול ילדים... לאט לאט, מסביב לאריה! (במיוחד אם הילדים ישנים...)

אם הגעתם עד לכאן אתם שוב משתייכים אל ה-10% שמסיימים לקרוא מאמר שהם התחילו, כל הכבוד!

כנראה שאתם מחפשים לעשות שינוי (ששש... בשקט כמובן)

אסיים בברכת חורף בריא, חמים ומלא בצעדים קטנים לשינויים ענקיים!!!

הכותב הינו יועץ אכילה נכונה ואורח חיים בריא בחברת אית"י

לשאלות בנושא ולתיאום פגישת ייעוץ ראשונית ללא עלות בבית הלקוח ניתן ליצור קשר במייל: [email protected]מי המתוק הזה שהחביא לי את הסוכר? י"ח כסלו תשע"ה
סיפורי אלף קלוריה וקלוריה ה' כסלו תשע"ה
הזזתם שעה אחורה והתחלתם לנשנש... ד' חשון תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. אין טעויות אצל ה'. (ראה הערה מלאה)
18/11/2014
איש
תודה על המאמר החשוב. רציתי רק להעיר, שאצל ה' אין כזה דבר "טעות" בתיכנות... הכל מחושבן לנצח, אלא שה' יצר מצב בו הגוף דורש את שלו כדי לאתגר אותנו במשיכותיו ולתת לנו שכר על כך. יישר כח
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות