ו' ניסן תש"פ
ד"ר יעל טוקצ'נסקי י"ח חשון תשע"ה    15:16 האם לקחת תוספי תזונה?

בעונה זו, נוהר עם ישראל בהמוניו לבתי המרקחת והטבע למיניהם ורוכש תוספי תזונה וויטמינים בכמויות מסחריות. ד"ר יעל טוקצ'ינסקי מסבירה לגולשים מתי, איך וכמה משתמשים בתוספי התזונה.

אישה אחת התעקשה להיפגש כי זקוקה לעזרה דחופה. כשנפגשנו, התברר שהדבר היחידי ממנו היא סובלת – התמכרות לאבחונים (להגדרתי...). לדבריה, היא ביקרה אצל כל מי שיודע בצורה זו או אחרת לאבחן מחלות, ניסתה כל תוספי תזונה מכל החברות שרק ניתן למצוא בשוק וקראה את כל המאמרים הפופולאריים שניתן למצוא באינטרנט בשפה העברית.

היא התעקשה שאמליץ לה על טיפול כלשהו. המלצתי לה על תזונה בריאה ועל יציאה לעבודה למשרה מלאה. לא חשוב איזו עבודה. 

במשך יומיים לאחר הפגישה היא התקשרה אלי 19 (!) פעם לוודא שאני לא רוצה להמליץ לה על תוסף זה או אחר. אני לא רציתי. לא רציתי, כי היא לא הייתה זקוקה לשום תוסף.

האם אני נגד תוספי תזונה? – ממש לא. אני יכולה לספר על מאת אם לא אלפי מקרים, בהם לקיחת תוספי תזונה החזירו לאנשים (ולסובבים אותם) איכות חיים  לאחר חודשים ושנים של סבל וחוסר תפקוד.

לצערינו, היום ניתן להפג גם במקרים מסוג אחר. פעם הגיעה אלי מטופלת שהייתה במצב קשה שכל כולו נגרם כתוצאה מהרעלה בויטמינים ותוספי תזונה אחרים, שהיא לקחה באופן מופרז וללא שום צורך במשך תקופה די ארוכה. הגברת החזיקה בדעה, ש"ויטמינים יכולים לעשות רק טוב". מתוך רצון להיטיב עם בריאותה, היא קנתה אותם בכמויות אדירות על דעת עצמה או על סמך המלצות של אנשים בלתי מקצועיים. היא היתה מוציאה על הויטמינים ותוספי תזונה אחרים עד... 20,000 (עשרים אלף!) שקל לחודש. לדבריה היו ימים, בהם היא "לא אכלה, רק לקחה ויטמינים, כי זה הכי חשוב". 

התנהלותה של הגברת הביאה את גופה לקריסה ממש. פעילותן של כל מערכות הגוף השתבשו. הגוף שלה לא היה מסוגל להתפטר מהכמויות האדירות של החומרים הפעילים שהיא הכניסה לתוכו. היא גם לא הבינה את איתותי הגוף שלה, שזעק להפסקת הפעילות שלה, ובמקום להפסיק להציף את הגוף בחומרים, היא עשתה את ההפך הגמור. ברוך ה' בסופו של דבר היא בכל זאת הגיעה לטיפול, כאשר בקשתה הייתה: לעזור לה למצוא את התוסף שיעזור לה, כי כל מה שהיא מכירה היא כבר לוקחת, אבל מצבה רק הולך ומחמיר... היא גם הגיבה בתוקפנות על עצם הרעיון שויטמינים הם אלה שגרמו לה את הנזק.

עם העלייה במודעות לחשיבות הויטמינים, אנשים רבים יותר מכירים בחשיבותם. אכן, בגלל מגוון רחב של סיבות (התדלדלות הקרקע, הנדסה גנטית של פירות וירקות, הרגלי התזונה המערבית ועוד ועוד) אנחנו לא מקבלים יותר את הויטמינים מהמזון בכמות מספקת לגוף, כך שנוצר מחסור הגורם לבעיות בגוף ובנפש של האדם. אולם בעוד שמספרם של האנשים שטרם הבינו את חשיבותם של הויטמינים ומזלזלים בהם הולך וקטן, אנשים רבים עדיין אינם מתייחסים לויטמינים ברצינות הראויה, מזלזלים בהם ולא משתמשים בהם כלל גם בעת מחסור חמור או לחילופין לוקחים ויטמינים בצורה בלתי מבוקרת. בשני המקרים נגרם נזק לגוף ובמקרים מסוימים הנזק הזה אף בלתי הפיך.

יש עדיין הרבה אנשים שנוטלים ויטמינים בהיותם בטוחים שנזק לא יכול לקרות מזה. זה טעות.  לחשוב כך. ויטמינים הינם חומרים כימיים פעילים שמנהלים את תפקוד הגוף על טעות. יש להתייחס לויטמינים ברצינות ואין לקחת אותם ללא צורך, במינונים לא נכונים, בזמנים לא נכונים, בצירופים לא נכונים, יחד עם מזון לא מתאים, ללא התחשבות במצבו הבריאותי ובהיסטוריה הרפואית של החולה, התרופות שהוא נוטל (הן באופן קבוע והן מידי פעם) בזמן האחרון ואלו שהוא ממשיך ולוקח בזמן הנתון, התזונה שלו ותוספי תזונה אחרים שהוא צורך באופן קבוע או מידי פעם.

אמנם המקרה של האישה שתיארתי קודם הוא מקרה חריג מאד, נתקלתי רק באשה אחת כזאת וכנראה שאין לי הרבה סיכויים לפגוש עוד אחת כמותה, אבל עצם העובדה שדבר כזה יכול לקרות מעורר דאגה, וברצוני להעלות ולו במעט את המודעות בנושא הויטמינים.

ויטמינים הינם חומרים ביולוגיים פעילים. הנה כמה דוגמאות. ויטמיני B וויטמין C חיוניים לתהליכי יצירת הדם. ויטמיני PP, 1B, 2B, 12B חיוניים לתפקיד הנשימתי של הדם. 

ויטמיני A, E, C, 1B ו-2B משפיעים על שריר הלב. ויטמין 3B משפיע על יכולת ההתכווצות של שריר הלב ועל חילוף החומרים בו, וכן גורם להרחבת העורקים הקטנים והבינוניים.

כמו כן, לויטמינים יש חשיבות גדולה מאד בפעילות המערכת החיסונית של הגוף.
ואפשר להמשיך ברשימה, כמובן.

כאשר יש מחסור אבסולוטי או יחסי בויטמינים בגוף, נוצר מצב של א-ויטמינוזיס. הסיבות לא-ויטמינוזיס הם אי-אספקה או אספקה לא מספקת של ויטמינים לגוף. בעיית ספיגה של ויטמינים . או בעיות בניצול הויטמינים בתוך הרקמות או בתאים.
בדרך כלל אנחנו פוגשים פחות מצבים כאלה ויותר מצבי היפו-ויטמינוזיס, שזהו מצב בו לגוף אין מספיק ויטמינים מסיבות שונות.

מחסור בויטמין אחד משפיע גם על ויטמינים אחרים. הנה כמה דוגמאות:


אספקת ויטמיני B משפיעה בצורה דרמטית גם על חילוף חומרים של ויטמין C. הפרעות בחילוף חומרים של ויטמין A גורמים למחסור בויטמין E. ויטמין K נחוץ לייצור פרוטרומבין ופקטורי קרישה VII ו-X , מחסורו גורם לחוסר קרישת דם. מחסור בויטמין A גורם להפרעות בחילוף חומרים של ויטמיני C, 9B ו-12B והיד עוד נטויה.

לפעמים מחסור בויטמינים הנו בגדר מחלה מקצועית (למשל, הרעלות מקצועיות, עבודה כרוחה במתח נפשי רב וכדו) ואז נדרשת הוספת ויטמינים מסויימים כל עוד אדם עובד בעבודה הנ"ל או מחסור נוצר כתוצאה ממצב פיזיולוגי מסויים (למשל, הריון, גיל המעבר וכו') ואז נדרשת תוספת ויטמינים כל עוד נמשך אותו מצב פיזיולוגי.

לסיכום: 

נטילת ויטמינים יכולה לשפר איכות החיים, לרפא מחלות, לזרז תהליכי החלמה, למנוע התפתחות מחלה ואף להציל חיים. הם יכולים גם לגרום למחלה, לגרוע מאיכות החיים, לשבש פעילות איברים ומערכות הגוף ואף לגרום לנזק בלתי הפיך. 
אין להמעיט בחשיבותם של הויטמינים, אבל יש לקחת אותם אך ורק בעת הצורך, בזמן הנכון, במינון הנכון ובהשגחת איש מקצוע.

הכותבת הינה מומחית לרפואה משלימה, מנהלת פורום "ונשמרתם לנפשותיכם" בענייני בריאות בפורומים של לדעת, ומחברת הספרים "בריאות האישה ברפואה המשלימה" "בריאות הגבר ברפואה המשלימה" "סיפורים מהקליניקה" ו"אסטרולוגיה לכל עת".
איך נגמלים?.. י"ח כסלו תשע"ה
אוכלים שום? הכירו את מעלותיו! ה' כסלו תשע"ה
החורף הגיע – האוזניים התחילו לכאוב כ"ה חשון תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. כתבה נכונה וחשובה
16/11/2014
ללי
לקחתי תוספי תזונה בלי לבדוק עד כמה זה חסר לי והגוף לא עמד בעומס מסתבר שהיו לי עודפים!! חכמים הזהרו בקניותכם עשו בדיקות דם והתיעצו עם רופאאו איש מקצוע. תודה יעל על הכתבה
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות