י' חשון תשפ"א
יהב במלחמת לבנון השניה צילום: צבי רוגר
חיים ברקוביץ כ"ח תמוז תשע"ב    11:19 היום בחיפה: תרגיל "טילי נקמה" של החיזבאלה

היום מתחיל בחיפה תרגיל נפילת טילי נקמה כימיים של חיזבאלה על מדעני הטכניון, פגיעה ישירה בבתי מעצר ועוד, במהלך התרגיל תישמע אזעקה עולה ויורדת.

שש שנים לאחר מלחמת לבנון השנייה, מאות אנשי עירייה וכוחות החירום וההצלה יתרגלו לאורך שבוע ימים התמודדות נפילת מאות טילים על העיר חיפה וסביבתה.

 

במסגרת התרגיל שיתקיים היום תשמע אזעקה ומאות תושבים יפונו מבתיהם למרכזי פינוי מוגנים.

 

עיריית חיפה ממשיכה בהכנות לתרגיל מוכנות העורף למצבי חירום אותו מובילים ראש העיר חיפה יונה יהב ומפקד מחוז חיפה בפיקוד העורף אל"מ איתן יצחק.  

 

התרגיל במהלכו תדומה נפילת מאות טילים על העיר, נועד לשפר את היערכות ומוכנות העירונית למצבי חירום ואת שיתוף הפעולה בין העירייה לגורמי החירום וההצלה בהם: צה"ל, פיקוד העורף, משטרת ישראל, כיבוי אש ומד"א.

 

התרחישים שעליהם יתכוננו בעיריית חיפה הם השתלטות על אירוע דליפת חומרים מסוכנים במפעל שטראוס, פינוי רחוב שלם (ליאון בלום), טילי נקמה כימיים של חיזבאללה על מדעני הטכניון, פגיעה בתחנות משטרה ובכלא שיגרום לבריחה המונית של אסירים, פגיעה נוספת במקומות "רגישים" כמו תחנת ה"שמונה" שבה כבר נהרגו במלחמת לבנון השניה, פגיעה ישירה בבתי חולים, פינוי המוני של שכונות, הפיכת אצטדיון קריית אליעזר למקום ריכוז חללים המוני, הפעלת קבלנים בחירום ואפילו יסמלצו פגיעה אפשרית בסמלי העיר כגון בית דגון, אצטדיונים ואוניברסיטאות.

 

התרגיל מהווה נקודת שיא בהכנות העירייה לשעת חירום במסגרתן תורגלו מערכות הרווחה, החינוך, ההנדסה, התפעול, מידע לציבור, דוברות ואיגוד ערים לאיכות הסביבה. התרגיל יערך בהמשך לביקורת שנערכה לאחרונה ע"י פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית ובו זכתה עירית חיפה לציון כולל של 95.5.  

 

בתרגיל יבואו לידי ביטוי לקחים מפעילות העירייה במלחמת לבנון השנייה, השריפה בכרמל והתרגילים הרבים בהם השתתפה העירייה מאז ועד היום.

 

אחד מלקחי המלחמה היא השמשת מקלט או מחסה המוני בשעת חירום. בתוך כך, פעל ראש העיר יונה יהב אל מול שר העורף אשר פנה לגורמים הרלוונטים (תמ"ת, תחבורה) אשר יהפכו את מנהרות הכרמל למקלט ענק בשעת חירום ולהפוך אותו ל"מפעל חיוני".

 

בחיפה ובפיקוד העורף יסמלצו הפיכתן של מנהרות הכרמל למחסה בעוד תעלה אחת תשמש לתעבורת מכוניות בחירום ותעלה השניה לשיכון אנשים אשר יגיעו מכלל האזורים. גם תעלות הכרמלית מוכוונות מטרה זו.

 

היעד המרכזי אותו הציב ראש העיר יונה יהב, בפני הנהלת העירייה הוא להביא את העירייה לרמת מוכנות כזו שתאפשר מעבר מהיר של כל יחידות העירייה משגרה לחירום תוך שמירה על רציפות במתן השירותים הניתנים על ידה לתושבי העיר.

 

כחלק מיעד זה נערך פיילוט עם חברת אלביט אשר הוכתר בהצלחה כאשר מל"ט יעמוד לשירות העירייה בשעת חירום וייתן תמונת מצב מדוייקת על המתרחש בעיר.

 

במהלך שבוע המוכנות העירונית תתבצע בעיר פעילות ענפה של הדרכה והכשרת תושבי העיר בנושאים כגון מיגון, עזרה ראשונה, כיבוי אש ומוכנות כללית לחירום. ההכשרות נועדו להגביר את מוכנות התושבים לתרחישי חירום שונים ברמת הפרט, המשפחה והשכונה.     

 

במהלך הכנס חשף יונה יהב לראשונה כי ממשלת ישראל טרם הוציאה צווי ריתוק לחברות מובילות במשק ששירותן חשוב לתושבים בזמן חירום. בהמשך דבריו הוא הוסיף כי: "לא יהיה דלק בתחנות, לא יהיה כסף בכספומט, לא יהיה חלב בסופר ואפילו הסלולאר שלנו לא יעבוד."

 

לדברי יהב "יש לפעול במיידית אל מול החברות החיוניות למשק החירום ולהוציא להן צווים המחייבים אותן לפעול גם בשעת מלחמה. לא יהיה דלק בתחנות, לא יהיה כסף בכספומט, לא יהיה חלב בסופר ואפילו הסלולאר שלנו לא יעבוד. לאחרונה הפעלתי לחץ רב ביחד עם משרד התחבורה והתמ"ת ע"מ להכריז על מנהרות הכרמל כמפעל חיוני. מנהרות הכרמל יהפכו למקלט הגדול בארץ והעובדי המנהרות לא יברחו לשום מקום. חיפה נערכת לשבוע המוכנות הגדול ביותר שחוותה העיר".


הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה י"ד תמוז תשע"ח
קרונות הכרמלית החדשה בדרך לחיפה כ' סיון תשע"ח
לקראת תרגיל: ספינות מלחמה של נאט"ו הגיעו לחיפה י"א סיון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי