י"ד סיון תש"פ
צילום: יוסי רוזנבוים
חיים ברקוביץ י"ב אלול תשע"ד    16:14 מפגש רבנים עם מומחי רפואה בנושאי משפחה

רבני העיר אלעד, הרבנים הגאונים שליט"א, עשרות רבני קהילות, מורי-הוראה ומוצי"ם נטלו חלק במפגש, שהוקדש לרב-שיח עם שורה של רופאים מומחים, בתחום רפואת נשים. המפגש התקיים במסגרת פעילותה של מאוחדת להידוק הקשרים בין עולם הרפואה ועולם ההלכה.

רבני העיר אלעד, הרבנים הגאונים שליט"א, עשרות רבני קהילות, מורי-הוראה ומוצי"ם נטלו חלק במפגש, שהוקדש לרב-שיח עם שורה של רופאים מומחים, בתחום רפואת נשים. המפגש התקיים במסגרת פעילותה של מאוחדת להידוק הקשרים בין עולם הרפואה ועולם ההלכה.

במסגרת המפגש הוצגו והועלו שורה של שאלות רפואיות בעלי היבט הלכתי. על צוות הרופאים המומחים, שהשתתפו במפגש וענו לשאלות הרבנים נמנו ד"ר יצחק פינשטיין – מנהל מערך רפואת נשים במאוחדת אזור המרכז, פרופ' עופר פיאנרו – יועץ פריון ומנהל במרפאה ברעננה וד"ר דוד מיליאטינר – מומחה לרפואת נשים ומנתח גניקולוגי בכיר מצוות רופאי מאוחדת באלעד.

את דבר מאוחדת הביא לכינוס אלישע הוסמן, מנהל מאוחדת מחוז המרכז. בדבריו סקר באוזני המשתתפים את יוזמותיה ומעורבותה של מאוחדת בעשייה רבת השנים למען בריאות הלקוחות והטמעת המודעות לחשיבות אורח החיים הבריא. על צוות הרופאים במרפאות מאוחדת באלעד נמנים מיטב הרופאים ובהם ממלאי תפקידים בכירים בבתי החולים בגוש דן.

מנהל המחוז ציין עוד את מסירותם של עובדי מרפאות מאוחדת באלעד ואת מסירותה של מנהלת המרפאות גב' מ. רוזנטל. "מאוחדת ערה מאוד לצרכים היחודיים של הציבורים השונים, ובכלל זה הציבור החרדי ונותנת מענה מרבי לצרכים אלה". דברי ברכה השמיע גם ראש העירייה הרב ישראל פרוש, שבירך על ההתכנסות המשותפת.

הגאון הרב שלמה זלמן גרוסמן, המרא דאתרא, ציין בדבריו, כי גדולי הפוסקים בכל הדורות ראו בעיסוק בסוגיות הרגישות של דיני משפחה משום עבודת קודש המחייבת זהירות, רגישות ועדינות רבה ושימוש במונחי לשון הלכתיים. "כל בית יהודי בנוי על שאלות אלו".  את מערכת היחסים הטובה הקיימת בין רופאים ורבנים הגדיר "כעניין של פלא. הרבנים מעורבים יותר ויותר בכל הפרטים הבעייתיים וצוללים להבין את הנושאים הרפואיים לעומקם ולבוריים".

בהמשך דבריו ציין המרא-דאתרא, כי בגלל הרגישות הרבה של הנושאים וההשלכות ההלכתיות החמורות – ראוי שיעסקו בכך מורי-הוראה בעלי ניסיון וידע, לאחר שעברו "שימוש" ראוי אצל גדולי הפוסקים.

הגאון רבי מרדכי מלכה, רב העיר, שיבח את מאוחדת על היוזמה לקיים שיח ומפגש בין רבנים ורופאים. "אין ספק, כי ערב כזה תורם רבות הן לציבור הרבנים והן לציבור הרופאים". המרא דאתרא הביע תקווה, כי יהיה המשכיות למפגשים מעין אלה. בהמשך דבריו ניתח סוגיה הלכתית בהקשר זה ובדבריו העלה עקרונות פסיקה כפי שקיבל מפוסק הדור מרן הגר"ש הלוי וואזנר, בעל "השבט לוי שליט"א בשנים שעשה בלימוד במחיצתו.

רבני העיר הרבנים הגאונים שליט"א לא חסכו בדברי הערכה לפעילותה של מאוחדת לטובת תושבי העיר. בייחוד ציינו את פועלו של הר"ר משה כהן, סגן מנהל המחוז, הפועל זה שנים רבות במסירות ובנחישות רבה למען תושבי העיר. "כתושב העיר דלתו פתוחה תמיד ואוזנו כרויה לתת מענה מעשי לכל צורך".

הרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פוע"ה, בהרצאת מבוא שירטט מתווה מעשי לשיתוף פעולה ולעזרה הדדית בין רופאים ורבנים. הטכנולוגיה הרפואית המתפתחת  מחייבת את ציבור הרבנים להתעדכן בכל עת. "רופא צריך לדעת שהוא לא נותן פסקי הלכה ורב צריך לדעת שהוא לא כותב מרשמים". הרב בורשטיין סיקר את פעילות מכון פוע"ה, שזכה לעידודם של פוסקי ההלכה בדורנו מכל חוגי יהדות התורה. בדבריו שיבח את יוזמת מאוחדת לקיים מפגשי רופאים ורבנים וציין שמאוחדת אכן מאופיינת כגורם רפואי המעודד שיתוף פעולה עם עולם ההלכה וקשוב לצרכים של שומרי המצוות. בתשובה לאחת השאלות, שיבח הרב בורשטיין את מערך הביטוחים המשלימים של מאוחדת. "יהודי שומר מצוות צריך לעשות את הביטוחים המשתלמים של מאוחדת".

הר"ר משה כהן, סגן מנהל מחוז המרכז, שהיה ממעצבי השרות הרפואי באלעד אמר בדבריו כי, בשנים האחרונות מאוחדת מעודדת מאוד את הידוק הקשר בין רופאים ורבנים. הניסיון מלמד, כי יחסי הגומלין בין עולם הרפואה לעולם התורה הם חשובים מאוד לעצם תהליך הריפוי והטיפול במטופל. עובדה זו עלתה במספר רב של מחקרים, שנערכו בארץ ובעולם. גם עולם הרפואה הכיר בחשיבות הגורם הרוחני, ההלכתי בתהליך הריפוי. המודעות של הרופא להיבט הרוחני-ההלכתי בטיפול בחולה – משביח את הטיפול. "מכאן שניתנה רשות לרופא לרפא", בגלל החיבור לתורה, בגלל האמונה ברופא כל בשר, בגלל הצורך בהבנת המחויבות להלכה של כל יהודי המקיים אורח חיים הלכתי. בסיום דבריו הודיע, כי מאוחדת נענית לפניית הרבנים ותקיים מפגשים נוספים עם רופאים לבירור סוגיות בתחום הרפואה וההלכה.

לאחר דברי רבני העיר והרצאת המבוא התקיים דו-שיח במכלול שאלות שהוצגו ע"י הרבנים. כל אחד משלושת הרופאים שהשתתפו בצוות המשיבים הציג את ה"אני מאמין" המקצועי שלו באשר לשיתוף הפעולה עם אנשי הלכה. לשאלות הרבנים השיבו הרופאים, חברי הצוות, כל אחד בתחום התמחותו. ד"ר יצחק פינשטיין, ראש מערך רפואת הנשים במאוחדת מרכז מסר, כי לרשות לקוחות מאוחדת באזור המרכז עומדים 128 רופאים, מומחים ברפואת נשים. "הרופאים בהחלט מבינים את חשיבות מעורבותם של רבנים בתהליך הטיפול הרפואי. הרבנים צריכים לקבל ולהתחשב בעמדת ההלכה. פרופ' פיאנרו הדגיש, כי הליווי ההלכתי מסייע מאוד. "מאוחדת מפותחת מאוד במתן רפואה ציבורית למבוטחיה החל מהבעיות הרפואיות הקלות ביותר לפעולות רפואיות מורכבות. כל זאת ניתן ע"י רופא המלווה את התהליך הרפואי כולו מראשיתו ועד סיומו". ד"ר מיליטינאר אמר כי העובדה שנמנה על רופאי הנשים במרכזים רפואיים הפועלים ע"פ ההלכה כמו בית החולים שערי צדק, לניאדו ומעייני הישועה תורמת משמעותית להבנת חשיבות מעורבותם של רבנים וההסתייעות בהם במהלך הטיפול הרפואי.


חיסוני השפעת בבתי הספר: רק 60% מהתלמידים הסכימו להתחסן ה' כסלו תשע"ז
בני ברק: עשרות רבנים ורופאים השתתפו בועידה רפואית של מאוחדת ה' חשון תשע"ז
בני ברק: 'עוז והדר' השיקה ספריה עשירה במרפאת מאוחדת מרום שיר י"ד סיון תשע"ו
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי