כ"א אדר תשפ"א
פתק למגיד שיעור
החושד בכשרים...
סמדר וורצמן כ"ה אייר תשע"ה    17:53 פתק למגיד שיעור

הגרפולוגית סמדר וורצמן עובדת כבר שנים רבות עם מוסדות חינוך שונים - ישיבות, בתי ספר וסמינרים. פעמים רבות מגיעים אליה כתבי יד של התלמידים שנחשדו ע"י ההנהלה באיזה מעשה או בהתנהגות. לפניכם סיפור שיש ללמוד ממנו.

לפני זמן מה קיבלתי טלפון מראש ישיבה קטנה בירושלים. ראש הישיבה סיפר שאחד הבחורים בשיעור ב' הניח מכתב בתוך הגמרא של מגיד השיעור וכאשר החל השיעור נמצא המכתב. לדעתו של ראש הישיבה המכתב הינו חוצפה ממדרגה ראשונה ואי לכך הוא זרק את הבחור שחשד בו ושלח אותו לביתו.

כעבור שבוע ימים החל ראש הישיבה להרהר בליבו אולי טעה ולכן ביקש ממני שאבדוק את כל כתבי היד של הבחורים בשיעור על מנת לוודא שבאמת מדובר באותו בחור.

המשימה שעמדה בפניי היתה בגדר דיני נפשות, - בחור מישיבה קטנה עלול לשלם מחיר כבד על חשדות, מדובר בבחור צעיר שזה עתה נמצא בתהליך בניה ועיצוב של אישיותו. טלטלות שכאלה עלולות לגרום לו לזעזועים נוראים והרי משמעות. ניגשתי למשימה במרץ רב.
בדקתי את כל כתבי היד וניסיתי לחפש מוטיב שחוזר על עצמו בכתב היד למרות הנסיון לזייף ע"י כתיבה באותיות דפוס ולא בכתב וכן כתיבה בשינוי באופן שיקשה לזהות את הכותב.
לאחר מספר דקות של נסיון למצוא סימן גרפי זהה בין אחד הכתבים ובין המכתב המצורף, גיליתי שבמכתב שהכיעס את הנהלת הישיבה ישנה נטיה שמאלית חזקה באות ק' שחוזרת על עצמה לאורך כל כתב היד, ובכדי לזייף אותה הוא כותב בפעם השניה את האות ק' כשהיא פונה ימינה.
כמו כן באחד מכתבי היד שנשלחו אלי להשוואה מופיעה אותה נטיה באות ק' שמתאפיינת כשינוי פתאומי של זווית הכתיבה ופוגמת ברצף הכתיבה.

אחד הסימנים הבולטים ביותר בזיופי כתבי יד וחתימות הוא שינוי חלקי או כוללני ברצף הכתיבה, על מנת ליצור את הזיוף המבוקש נעצר הכותב לעשיות שניה, למעשה הוא חושש לבצע את פעולת הכתיבה בצורה לא מספיק טובה כפי שהוא מצפה ורוצה, בניגוד לכתיבה רגילה שבה אנו רגילים לראות זרימה וברצף הקו המאפיינת זרימה בתהליך החשיבה של הכותב.

נבהלתי, בחור חף מפשע, מאושם על לא עוול בכפו והוא "מרצה את עונשו" ללא כל הוכחה שהוא אשם. הבעיה היתה שהבחור שנזרק מהישיבה בילה בביתו לחינם.
התקשרתי לראש הישיבה ואמרתי לו קודם כל תחזירו את הבחור הביתה.
הוא לא עשה דבר!

ראשית ללא כל קשר לבדיקת הכתבים, כלל לא הבנתי מדוע צריך לזרוק הביתה בחור שכל רצונו הוא שמגיד השיעור יתייחס אליו ויתן לו תשומת לב הרי בסך הכל הבחור שכתב את המכתב רוצה ללמוד ומרגיש מתוסכל ומדוכא מחוסר הצלחתו בלימוד ומחוסר היחס אותו הוא מרגיש .

כמה כואב שהמערכת החינוכית מתנהלת לפעמים מנגיעות אישיות של כבוד, במקום שמגיד השיעור יעשה חשבון נפש עם עצמו על צורת התנהלותו בשיעור, קראו את המפה הפוך והחליטו "לעשות סדר" בחוסר הכבוד המדומה.
אבל יותר מכך, לא הבנתי מדוע קודם כל לזרוק ואח"כ לעשות חשבון מי בכלל כתב את המכתב?! מדובר בנשמות! חלילה לנו מלדרוך עליהם.
הבחור שחזר לישיבה כבר לא הרגיש נוח ולא מצא את עצמו במקום, הוא עבר לישיבה מחוץ לעיר ונשא עימו את כאבו.

כשלושה חודשים לאחר הסיפור הזה קיבלתי בביתי טלפון מעבר לקו היה הבחור הנ"ל, בתחילה לא הבנתי מי מדבר ועל מה, במעט גמגום ובחוסר בטחון מובהק הוא הציג את עצמו והמשיך ושאל:
-"גב' וורצמן, נכון שזה לא אני זה שכתבתי את המכתב"?
-"וודאי שלא" ! עניתי לו, "אתה הרי יודע שזה לא אתה".
-"בכל זאת אני מרגיש מאד רע, אין לי חשק לעשות כלום ואני רוצה לעזוב את הישיבה."

נבהלתי! הלא מדובר בפיקוח נפש רוחני וכמה זהירות צריך על מנת לא לדרוך על נשמות רכות וטהורות. הפנתי אותו ליועץ חינוכי, עמדתי עימו בקשר ובס"ד לאחר עובדה רצופה מצבו משתפר והולך.

מוגש באדיבות "פיתוחי חותם" - יעוץ ואבחון גרפולוגי
סמדר וורצמן - גרפולוגית מומחית
טל: 072-2112113
דוא"ל: [email protected]מסתורי הרגש בציורי ילדים כ"ו אדר תשע"ה
ריטלין, אכן תרופת פלא! י"ג טבת תשע"ד
גרפולוגיה: הבחור שקם מאוחר ונרדם על הסטנדר כ"ט תשרי תשע"ג
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. זאת מערכת החינוך העקומה שלנו.
15/05/2015
אחת שיודעת
במקום לראות את מצוקת הילד שקודם מפורשות 'יש עוד 10 תלמידים בשיעור, תן גם לנו יחס' מחליטים לזרוק מישהו ממוסד הלימודים כי הוא לא בא להם בטוב.
הגב לתגובה
2. באמת בהמון מוסדות אין הקשבה לתמילדים..
15/05/2015
תמילדה
יש מקומות שיש שם ככ הרבה תמילדים ואפילו אם אין הרבה מה שההנהלה מחילטה בכלל בלי לשאול את התלמיד/ה אולי יש להם הסבר מוצדק ישר הולכים לעונשים חמורים..כל כך חבל..
הגב לתגובה
3. זה מה שקורה שלא מתייעצים לפני שמעיפים
15/05/2015
פנינה
כ"כ חבל שלא מקדימים מחשבה למעשה, במקום קודם לשאול את אותו הבחור מה קרה ולמה.. ואולי הוא באמת מרגיש שאין מספיק יחס וזה דבר שמאוד נצרך,ובמיוחד בגיל הנעורים. וגם למה לשלוח את הכתב לאיבחון אחרי שכבר העיפו את אותו התלמיד..
הגב לתגובה
4. הקלות הבלתי נסבלת של ההעפות...
17/05/2015
אמא
נוצר מצב הן בישיבות והן בסמינרים שמעיפים בחורים/ות בקלות בלתי נסבלת, על שטויות, אחר כך מתפלאים למה הרחוב מלא נושרים...הגיע הזמן שמישהו יטפל בזה! השאלה היא מי...
הגב לתגובה
5. אייךאפשר לזרוק אותו הוא סך הכל אמר את האמת
17/05/2015
רגיש
גרפולוגיה
הגב לתגובה
6. כל הכבוד לך שהצלת נפש מישראל!
18/05/2015
חני
וזה ממש דיני נפשות, ואותם מושחתים שבאבחת פראק מעיפים בחור על רקע של כבודם האישי וכדו' יתנו על כך את הדין, אם לא יעשו תשובת המשקל ויעזרו לנוער להשתקם ולעלות. אחחחח... כמה הם חבים לעולם התורה על כל אותם נפשות שלא התייחסו אליהם כראוי וירקו להם בפנים, במקום לגדל אותם באמת לתוי"ש.
הגב לתגובה
7. המגיד שיעור טעה בגדול שהתייחס לפתק
18/05/2015
שאול
מגיד שיעור נבון שם אותו הצידה מיידית ולא מתייחס אליה, או שאומר לכולם בכלליות מי שמעוניין למסור לו מסר יכול לגשת מתי שהוא רוצה ולומר לו.
הגב לתגובה
8. גרפולוגיה
19/05/2015
אבי
לדעתי המכתב מפוברק לצורך הכתבה
הגב לתגובה
9. הבחורים שמעיפים אותם צריכים לעשות תרגיל:
19/05/2015
מריו
אחי ספר לי פעם שחברו נענש ג"כ על דבר שהוא חף מפשע הוא החליט לסדר את המשגיח- הוא יצא מהישיבה עלה על אוטובוס לכיוון מירון ומשם התקשר להוריו והודיע להם מה שקרה והוא מודיע להם שהכל בסדר ובדווקא לא אומר להם לאן פניו מועדות. בערב התקשרו ההורים לישיבה לשמוע מה שלומו ולומר לו לילה טוב, ואמרו להם שהעיפו אותו... מיד ההורים התקשרו למשגיח שפחו עליו קיתון צעקות וכו' המשגיח נבהל כהוגן ומיד התחיל להפעיל אנשים מכל הכיוונים אבל הם לא מצאו אותו למחרת חוזר הבחור לישיבה כאילו לא קרה כלום המשגיח פנה אליו ושאל 'איפה היית, לאן הלכת? וכו'' הבחור אמר לו את המשפט שהשאיר אותו עם פה פתוח:"אמרת לי לעזוב את הישיבה,לא? זה מה שעשיתי".
הגב לתגובה
לשים לב
20/05/2015
חיים חיים
אני אבא של משפחה גדולה ב"ה כמה פעמים הנתקלתי בכזה תופעה שהילד מקבל עונש לא לענין דבר ראשון לא לשבת בחיבוק ידים להיות עירוני ולדבר להנהלה ולהביע דעה בכבוד ולא לפחד כמובן בחכמה ובצלחה
הגב לתגובה
It doesn't matter if he was guilty or not
20/05/2015
lechoira
לכאורה אפי' אם הבחור אכן היה אשם, הרי"ז דיני נפשות והיית חייבת לשקר ולשנות כדי להציל את חייו הרוחניים, תשאלי את הרב שלך.
הגב לתגובה
10. אחד שסבל שם
21/05/2015
אחד שסבל שם
זאת הדוגמה ל'מערכת החינוך' המפותחת של הציבור החרדי. כל 'בן של' ו'אח של' הופך להיות משגיח או איש חינוך.... בפועל לרוב מדובר בטיפוסים תאווי שליטה... על ידיהם דם הנפשות.....
הגב לתגובה
11. מרגש!(ל"ת)
25/05/2015
אני

הגב לתגובה
12. כששואלים את גדולי ישראל
26/05/2015
זכית
זכית להציל נפש! התרגשתי! ולכן כששואלים את גדולי ישראל, כמעט ולא יאמרו להעיף, ידוע שהרב שטיינמן ממש מתנגד, וחזר על זה בכל בצורה שצריך להשיב בית דין כדי להעיף בחור!!!
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה