י' חשון תשפ"א
דר' סוזי קגן י"ג תמוז תשע"ד    09:54 לאור המצב הביטחוני: איך להתמודד עם פחדים וחרדות - טיפים

מהדורות החדשות והעיתונים מוצפים בכותרות אודות האיום הממשי על בטחון תושבי ישראל ותקיפת צה"ל בעזה. ילדים עלולים לחוש מצוקה, פחד וחרדה. ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי ומרצה באוניברסיטת בר – אילן מעניקה טיפים להורים.

מדינת ישראל נמצאת באיום ביטחוני בלתי פוסק. כתושבי הארץ התרגלנו לכך שמלחמות הן חלק בלתי נפרד מההיסטוריה שלנו כעם. בשבועות האחרונים חווים תושבי מדינת ישראל בכלל ותושבי הדרום בפרט את ההסלמה המשמעותית במצב הביטחוני היוצרת תחושת מלחמה בישראל.

מהדורות החדשות והעיתונים מוצפים בכותרות אודות האיום הממשי על בטחון תושבי ישראל ותקיפת צה"ל בעזה. ילדים עלולים לחוש מצוקה, פחד וחרדה. ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי ומרצה באוניברסיטת בר – אילן מעניקה טיפים להורים:

·  ראשית חשוב לדעת כי הפחדים הללו הינם נורמטיביים. עליכם כהורים לקבל ולהבין את החששות הללו ולדבר עליהם בצורה בוגרת ומפוקחת. הסבירו לילד בהתאם לגילו ויכולת הבנתו השכלית את המצב וענו על שאלותיו. יש להימנע מתיאורים מפחידים או מפירוט יתר שעלול להגביר את חרדותיו. השתדלו לצמצם עד כמה שניתן את חשיפת הילדים לחדשות ולעדכונים השוטפים.
הטיפ נוגע גם אליכם ההורים. צפייה מוגברת בטלוויזיה עשויה לגרום לחרדה ולפחדים מיותרים. חרדה שכזו מוגדרת כחרדה קיומית והיא הופכת לגדולה ככל שמתעדכנים בחדשות. אם אתם כהורים מרגישים שאתם חייבים להישאר מעודכנים, נסו להתאפק והתעדכנו בדרכים בהם ילדכם לא ייחשפו למידע כמו למשל דרך האינטרנט ונסו להגביל את ההתעדכנות למספר מצומצם של פעמים ביום.

·  מגע פיזי ידוע כאמצעי לחיזוק הביטחון, על כן דאגו לחבק את ילדכם לעתים קרובות יותר תוך שימוש במילים מרגיעות. הדגישו בשיחות עימם את העובדה שהם יכולים להרגיש בנוח לחשוף את רגשותיהם ופחדיהם וכי אתם עושים את המקסימום כדי לדאוג לביטחונם.

·  אם לאחרונה עברתם דירה או אינם יודעים היכן המקלט, בדקו היכן בדיוק נמצא המרחב המוגן או המקלט באזורכם בקרו שם עם הילדים עוד היום לזמן קצר. חשוב להרגיע את הילדים ולהבטיח להם שאתם איתם ותגנו עליהם. הכינו עם הילד תיק ירידה למקלט הכולל, חטיף, משחק אהוב, בובה או דובי, בקבוק מים, שקית הקאה, פלסטרים, מגבונים לחים וכדומה.

·  השתדלו לא להשאיר ילדים לבד בבית בתקופה הקרובה אם הם חוששים מהמצב הנתון. שבחו את הילדים על שיתוף הפעולה שלהם וחזקו את יכולתם להישאר רגועים גם במצבי לחץ. חזקו גם אצל הילדים את החלקים החיוביים שלהם אותם ראיתם בתקופות קשות בעבר והזכירו להם שיוכלו להשתמש באותם חלקים אם יהיה צורך. לדוגמא, ילד שהלך לאיבוד עם אחיו הקטן. להזכיר לו איך נהג בשיקול דעת. החזיק לאחיו את היד ויחד פנו למבוגר לעזרה. למשל, ילדה שלפני שמקבלת זריקה יודעת לחשוב רק על דברים טובים ולהתרכז בהם עד שהכאב עובר. להראות להם שיש להם את היכולות להתמודד גם כאשר קשה או מפחיד ושאתם תהיו שם לידם לעזור ולהגן.

·  הסבירו שגם אם תהיה מלחמה, ישנן נקודות חיוביות כמו שהייה משותפת בהרכב משפחתי, אפיה או בישול משותף ועוד.

·  יש לשים לב לאותות מצוקה אצל ילדים וגם אצל מבוגרים. אם מתחילה התעסקות אובססיבית בנושא, התארגנות של איסוף מוצרי מזון ושתייה ללא פרופורציה וחוסר תפקוד שהרי החרדה גבוהה מידי ובמקרים כאלו יש להתייעץ עם אנשי מקצוע. יש להתייחס לאותות אלו ברצינות ולא לבטל את הביטויים שלהם אלא להבין שיש כאן חרדה קשה וצורך בעזרה.

אחרי חודשים של המתנה - דו"ח 'צוק איתן' התפרסם ב' אדר תשע"ז
העימותים של בנט ויעלון אז בקבינט והיום בכינוס כ"ו טבת תשע"ז
המבקר מזהיר: אי פרסום הדו"ח יביא להמלצה לוועדה כ"ג תמוז תשע"ו
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה