ד' תשרי תשפ"א
אשר הלפרין כ"ד אדר תשע"ד    16:01 בתוך עשור: עלייה של 70% בניתוחי הלב ברמב"ם

2013 היתה שנה של מגמה חיובית במחלקת ניתוחי לב ברמב"ם, עם יותר ניתוחים, יותר הצלחות, טכנולוגיות חדשות והתמודדות עם אתגרים טיפוליים. כל אלו הוצגו בכנס השנתי שהתקיים בשבוע שעבר והוקדש לתחום הטראומה. וגם – סיפורו של החובש הבכיר, שהפך למטופל וחייו ניצלו ברמב"ם.

הכנס השנתי לניתוחי לב "הווה ועתיד בניתוחי לב", ה-6 במספר, התקיים בשבוע שעבר בקריה הרפואית רמב"ם.

הכנס, שמתקיים בחסות מחלקת ניתוחי לב בביה"ח, הפך למסורת והוא מרכז את מיטב הרופאים ואנשי הרפואה העוסקים בתחום. מידי שנה עוסק הכנס בזווית אחרת, כאשר השנה הוא הוקדש לניתוחים דחופים וטראומה, בתחום הלב.

הכנס נפתח בהצגת נתוני סיכום פעילות המחלקה ברמב"ם, לפיהם בעשור האחרון חלה עליה של 70% במספר ניתוחי הלב בביה"ח. בשנת 2013 בוצעו ברמב"ם 661 ניתוחי לב, זאת לעומת 381 נכון לשנת 2004.

שנת 2013 אופיינה במגמת עליה בכל הקשור לפעילות המחלקה ברמב"ם, וגם בפילוח לסוגי הניתוחים המבוצעים בה, נרשמה עליה לעומת השנה שקדמה לה: 263 ניתוחי מעקפים בוצעו ב-2013, 12 יותר
מ-2012, לצד עליות קלות בניתוחים בילדים (83), בניתוחים באבי העורקים (32), 144 ניתוחי מסתמים ועליה משמעותית בניתוחי TAVI (החלפת המסתם האאורטלי בצנתור), כאן בוצעו 51 ניתוחים בשנה שעברה, לעומת 16 בלבד בשנה שקדמה לה. בסה"כ נרשמה עליה של 7% בכמות הניתוחים במחלקה, בין השנים 2012 ל-2013.

מגמה נוספת שנרשמה, וממשיכה את זו שמאפיינת את השנים האחרונות, היא גילם המבוגר של המנותחים. הודות לטכנולוגיה חדישה, מכשור מתקדם והמיומנויות הביצועיות שצוות מחלקת ניתוחי לב בביה"ח רכש בשנים האחרונות, ניתוחים בגילאים מבוגרים הפכו לעניין שבשגרה. יותר מ-80 מהניתוחים שבוצעו בשנה שחלפה, נעשו במטופלים בני 76 ומעלה, שישה מתוכם היו בני יותר מ-85.

לדבריו של פרופ' גיל בולוטין, מנהל מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם, יכולות הצוות הרפואי הולכות ומתפתחות מידי שנה, והופכות את המחלקה למרכז מצוינות בכל הקשור לתחום ניתוחי הלב: "אנו רואים את המספרים, והמגמות מצביעות על יותר טיפולים ויותר הצלחות טיפוליות במחלקה", מסביר פרופ' בולוטין, "אולם הביטוי הטוב ביותר לכך, הוא האנשים עצמם, המטופלים שלנו שמגיעים אלינו במצבים לא פשוטים, ויוצאים מכאן עם תקווה לחיים חדשים".

כאמור, הכנס שהתקיים בשבוע שעבר, הציג סוגיות שונות, דילמות, טיפולים ודיונים בתחומי הטראומה הלבבית. בין הדוברים הרבים שלקחו חלק בכנס, היו גם מטופלי המחלקה שביקשו לחלוק את סיפורם. אחד מהם הוא חיים מן, חובש בכיר במד"א, בן 43, ממורשת שבמשגב, נשוי, ואב לארבעה ילדים.

לפני כמה חודשים, עבר חיים אירוע רפואי מאוד קטלני - קרע באאורטה (אבי העורקים). מדובר בבעיה רפואית שהתפרסמה לאחרונה, בעיקר בשל היותה הסיבה למותו של הזמר אריק איינשטיין.

בעת האירוע, שהה מן בביתו וחש דקירות חזקות בגבו. הוא יצא לגינה לנשום קצת אוויר ואיבד את הכרתו למספר דקות.

כשהתעורר, הוא הרגיש שקיבל מכה בראשו וראה את בתו הקטנה עומדת מעליו. מאחר וחיים מן משמש כחובש בכיר במד"א, הוא הניח שהוא חוטף התקף לב וביקש מבתו להביא לו את הטלפון כדי להזעיק ניידת נט"ן.

הוא אפילו לקח אספרין כדי לסייע בטיפול במצבו, אך מן קרא את הסימנים באופן שגוי. בזמן שהוא הובהל לבית החולים, כשהוא מאבד את הכרתו לסירוגין, אבי העורקים שלו החל למעשה להיקרע, מה שהוביל להפרעה באספקת הדם שהוא מוביל לכל הגוף.  

למזלו של מן, הוא הגיע בפרק זמן סביר לבית החולים ומצבו אובחן בדיוק. הוא נכנס לחדר הניתוח, לניתוח חירום בתוך דקות ספורות, ובניתוח שנמשך כ-13 שעות, הקרע תוקן. מדובר בניתוח עדין מעין כמוהו, ובמהלכו מנסים המנתחים לתקן את הרקמה המתפוררת של העורק הכה חיוני, באמצעות חיזוק והחלפת העורק בצינור עשוי בד. הניתוח מתבצע בזמן שהמנותח מחובר למכונת לב-ריאה, אשר מחליפה את עבודת הלב וממשיכה את אספקת הדם למוח.

לאחר הניתוח, הועבר מן למחלקה לטיפול נמרץ, שם שהה שלושה שבועות כשהוא מחוסר הכרה. בתום התקופה הזו הוא עבר למחלקת ניתוחי לב כשהוא מתאושש לאיטו, וכיום הוא חוזר לחיים רגילים בביתו שבמורשת, בחיק משפחתו.

לדבריו של פרופ' בולוטין, בחלק מהמקרים, במיוחד כאשר יש קרע באבי העורקים בגיל צעיר, הדבר מרמז על רקע גנטי לבעיה. ואכן, זה היה המצב במקרה של מן. בדיוק 25 שנה לפני שהוא הובהל לבית החולים, בסכנת חיים, נפטר אביו מאותה הבעיה בדיוק. פרופ' בולוטין מסביר כי ההמלצה במקרה כזה לבני המשפחה, היא ללכת להיבדק (בדיקת אקו) ולבצע מעקב לפי הנחיות הרופא.

"מקרה מותו של אבי היה צריך להדליק אצלי נורה אדומה", אומר מן, "בעקבות מה שאירע לי כל אחי הלכו להיבדק ולוודא שהם אינם סובלים מהרחבה באבי העורקים, שכן זהו שלב מקדים לפני הקרע. אני בחרתי לחלוק את הסיפור שלי כדי להעלות  מודעות לבדיקה מקדימה ולסימנים שעלולים להתריע על הבעיה. רופאי רמב"ם הצילו את חיי ואני מודה להם על כך. אם הסיפור שלי יוכל להציל אפילו אדם אחד, עשיתי את שלי ".

רופאי רמב"ם מסבירים כי קרע באבי העורקים הוא מחלה שקטה, וקשה לאתר אותה (להוציא במקרים הגנטיים), אך ברגע שהיא מתפרצת, אסור לזלזל בסימנים ויש להתפנות מיד לבית החולים. הסימנים הם בד"כ כאבים חזקים בחזה ובגב. מלבד היסטוריה משפחתית, שאר קבוצות הסיכון הן אלו המובילות למחלות לב באופן כללי: אלו הסובלים מיתר לחץ דם, מעשנים, מי שיש לו כולסטרול גבוה וכד'.

קרע באבי העורקים יכול להופיע בכל גיל. לפי הנתונים שפורסמו בכנס שהתקיים בשבוע שעבר ברמב"ם, אחד לחודש מגיע לביה"ח מטופל הסובל מקרע באבי העורקים, כלומר 12 בשנה. בכל חודש מגיעים לרמב"ם עוד שני מטופלים, הסובלים מהרחבה באבי העורקים, וזקוקים לטיפול או תיקון מקדים לבעיה, במטרה למנוע את הקרע העתיד להתרחש. כאמור, בשנת  2013 בוצעו ברמב"ם 32 ניתוחים לטיפול בבעיה. מדובר בעליה בכמות הניתוחים הללו ברמב"ם, אשר הפך למרכז מצוינות צפוני בטיפול בנושא זה.

בחסדי ד' הסתיים בהצלחה הניתוח של הגרב"מ אזרחי כ"ד אדר תשע"ג
הגרב"מ אזרחי יעבור מחר בבוקר ניתוח לב כ"ג אדר תשע"ג
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות