כ"ב תמוז תש"פ
תמונת אילוסטרציה
חזקי גולדברג י"ח אדר תשע"ד    13:48 חרדים מרכסים התלוננו: לא נותנים לנו לקרוא ספרות חילונית

דיון מעניין התקיים בוועדה לפניות הציבור בכנסת, שהתכנסה בעקבות פניות מצעירים חרדים שהתלוננו כי הספרייה הציבורית ברכסים מונעת מתושבים חרדים ספרות חילונית.

הוועדה לפניות הציבור התכנסה לדון בתלונות של צעירים חרדים, שטענו שהספרייה המקומית ביישוב רכסים מונעת מהם נגישות לספרות חילונית.

הפניות הצביעו על כך שבספרייה ביישוב ישנם שעות נפרדות לציבור החרדי ולציבור החילוני, ובשעות המיועדות לציבור החרדי, לא מתאפשרת נגישות לספרות החילונית.

יו"ר הוועדה ח"כ עדי קול אמרה כי "אני לא באה מתוך אג'נדה אנטי חרדית ואני האחרונה שתנהל מאבק נגד קבוצה שלמה, אבל כאשר אדם מבוגר מבקש לקרוא ספר, ולא מאפשרים לו לעשות את זה, לא ניתן לעבור על זה בשתיקה. אף אחד לא יכול לנהל משטרת מחשבות ולהחליט עבור מישהו אחר מה הוא יקרא ומה לא. אני מודעת לכך שיש כאלה המעדיפים להישמע להוראות הרבנים, אבל אם מישהו החליט בכל זאת להגיע לספרייה ולבקש ספר מסוים לא ניתן למנוע זאת ממנו".
 
ח"כ קול ציינה כי קיבלה פניות שביקשו את התערבותנו בשני נושאים. האחד הוא ששעות פתיחת הספרייה לא מותאם לתלמידי הישיבה, שמסיימים את הלימודים בשעות מאוחרות ומבקשים להעשיר את הידע לאחר הלימודים בישיבה. כמו כן, אין בישובים החרדיים מספיק ספרות חילונית, למרות שקיים ביקוש, ותושבים חרדים נאלצים להגיע לעיר אחרת כדי למצוא את הספרות המבוקשת.

יצחק רייך, ראש המועצה המקומית רכסים שהשתתף בדיון, אמר כי "רכסים הוא יישוב שבמהלך 20 השנה האחרונות בתהליך איטי ולא יזום, הפך לחרדי. מערכת החינוך ברכסים, אם ניקח 37 גני הילדים אז רק אחד מהם הוא ממלכתי לא חרדי".

לדבריו, "מנהלת הספרייה קיבלה הבהרה ברורה שבשעות בהן הספרייה פתוחה לכלל הציבור, כל אחד יכול לבוא ולקחת איזה ספרים שהוא רוצה. לגבי פתיחת הספרייה בשעות שיתאימו לתלמידי הישיבה, לא נוכל להוסיף כוח אדם מכיוון שאנחנו גם ככה בגרעון. רוב אלה שבאים לספרייה הם ילדים ובני נוער, ואם נפתח את הספרייה בשעות מאוחרות הם לא יוכלו לבוא. אני אבחן את הפניות ובמידת הצורך נבדוק את האפשרות של שינוי השעות כך שגם תלמידי הישיבה יוכלו לבוא."

ח"כ יעקב אשר אמר בדיון, כי "בסיכום הדיון אני חושב שצריך להודות שראש המועצה צריך לקבל מדליה, על כך שהוא מתחשב בצורה כזו, באחוז כל כך קטן מתושבי המקום. עצם זה שהמועצה המקומית שנמצאת בגרעון מחזיקה את הספרייה גם לטובת מיעוט קטן זה אות כבוד לראש העיר."

בסוף הישיבה פנתה יו"ר הוועדה ח"כ עדי קול לנציגי משרד התרבות והספורט שנכחו בדיון, וביקשה מהם לפעול על מנת להתאים את שעות פתיחת הספריות גם לתלמידי ישיבות, וגם לאפשר השאלת ספרים בין ישובים שונים, לטובת אלה שאין ביישובם את הספרות המבוקשת. נציגי המשרד הודיעו שייבחנו את הנושא בישיבתם הקרובה.

רכסים: מאות אברכים חגגו את מעמד סיום הש''ס בהשתתפות אלפים כ"ב סיון תשע"ח
אסון ברכסים: בן שנתיים נשכח ברכב ומצא את מותו ט' אייר תשע"ח
"הציבור החרדי יידע להוקיר לך טובה" י"ט תשרי תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. מה הפשט בזה? (קשור למחלוקת אצל הליטאים?)(ל"ת)
18/02/2014
חסיד

הגב לתגובה
2. ממש מרשים! קול דואגת לחרדים.. ממיס ממיס.
18/02/2014
יאיר
הרי כולם יודעים שמה שמפריע לה זה לא טובתם של החרדים המסכנים, יש לחרדים צרות פי אלף מאשר לקרוא ספרים חילוניים. ובזה היא לא נוקפת אצבע. להיפך, היא וחבריה הרשעים נהנים לראות את השחורים סובלים. כל מה שהיא רוצה זה רק להעביר את החרדים על דתם. צבועה ומרשעת.
הגב לתגובה
3. יצחק רייך הזה לא שווה שקל, להדיח אותו לאלתר!
18/02/2014
אבי
הוא אינו ראוי לתפקיד הוא כנוע לדיקטטורה המקומית ברכסים, מי שגר בעיירה הזאת שיסבול, זו בחירה שלו!
הגב לתגובה
4. מה יש להם לחרדים לחפש בספרי החילונים?
19/02/2014
מה הם בדיוק רוצים?
אני לא מכיר את המצב ברכסים, מה הם בדיוק רוצים, חסר להם ליכלוך וזבל בבית שלהם, בשביל מה הם צריכים לקחת ספרים חילוניים מהספרייה? אלא מאי, הם סתם נהנים מהאקשן והמלחמות, שיבוסם להם!!
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי